Întrebare recomandată | The4Ever a întrebat:

Dupa voi, sa fi programator este o slujba buna si profitabila?
Si daca tot suntem aici imi puteti spune daca exista sansa, cand voi termina facultatea sa fiu programator?
Inca nu am inceput liceul, dar curand da si voi alege profilul mate-info(info intensiv).
Vreau sa spun ca ma pricep la chestii de programare(creearea soft-urilor,design, si stiu cat de cat PHP, HTML)

Vreau doar niste simple pareri, nu vreau sa trageti concluzi

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

In principiu, trebuie sa te axezi pe ceva ce iti place foarte mult. Meseria de programator a fost si este una din cele mai platite meserii, salariul incepand de la apoximativ 900 euro si anjungand pana la mai bine de 200 euro. Exemple :
Programator PHP 600 - 1 500 euro
Web designer 700 euro - 2 000 euro
Programator Java, C++ 900 euro - 1 300 euro
Business Analyst 1 000 - 1 200 euro
Software Developer 1 100 - 1 500 euro
Programator SAP 1 400 - 2 000 euro
http://www.cariereonline.ro/......-și-banci
Eu sunt la mate info intensiv engleza si pot spune ca numai la pc-uri ma pricep in general. Prima data esti captivat de jocuri si ajungi poate sa vrei sa stii tot mai mult. Zic asta pentru ca la mine asa este. Daca iti place mult acesta meserie, nu neaparat sa stii php deoarece sunt mai multe limbaje d programare atunci te poti axa pe ea.
Sincer, eu nu am idee ce as putea deveni altceva.

3 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

In liceu nu o sa inveti destule ca sa fii programator, doar daca inveti tu separat acasa. Din meseria de programator se castiga foarte bine, dar es si munca pe masura si depinde foarte mult pe ce limbaj/e o sa te axezi cel mai mult.

| 0rlando a răspuns:

Salariile pentru programatori sunt foarte bune, chiar și la noi în țară, plus că poți face proiecte de unul singur, pe o mulțime de bani.
Dar nu te baza doar pe ce se predă în liceu și în facultate, că nu te ajută prea mult.
Limbajele de programare au evoluat mult, dar materia din școli a rămas neschimbată din anii '90 când se scriau primele manuale de programare.
Trebuie să înveți singurel HTML, CSS, PHP, SQL, ASP, JavaScript și alte bazaconii pe care nu le vei învăța în școli.
w3schools.com este foarte bun pentru așa ceva.

| The4Ever explică:

Multumesc pentru raspunsuri!