| vladgaming0011 a întrebat:

Eu vreau sa ma mut in Canada in Kingston Ontario si sa ma fac medic de familie.
As vrea sa stiu daca fac facultatea de medicina aici in RO trebuie sa o fac si acolo?
Am mai pus inca odata aceasta intrebare.
Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă faci facultatea în România și după pleci în străinătate, v-a trebui să îți egalezi cumva facultatea, prin niște examene pe care ți le dau ei acolo. Nu trebuie să faci facultatea încă odată.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru echivalarea / validarea diplomelor in vederea obtinerii unui loc de munca, exista atât servicii speciale in cadrul anumitor universitati, cât si institutii independente acreditate de catre autoritatile provinciale si federale.
: In Canada, exista asa-numitele "regulated professions" precum cele de medic, asistent medical, inginer, profesor sau invatator, traducator, contabil, avocat, iar rolul de a evalua, recunoaste calificarea si de a acredita in aceste profesii revine Colegiilor Profesionale respective. Spre deosebire de România, ministerele de resort au alte indatoriri si numai Colegiile Profesionale sunt cele care guverneaza si reglementeaza activitatea acestor grupe ocupationale

Iti sugerez sa citesti mai mult pe: https://www.pstranslations.ca/educatie.htm

| vladgaming0011 explică (pentru anonim_4396):

Si in ce consta echivalarea / validarea diplomelor?
Dau teste suplimentare?

| vladgaming0011 explică (pentru anonim_4396):

De unde stii?
lucrezi acolo?