| andrew20 a întrebat:

Întrebarea mea este adresata în special cunoscătorilor. Este vorba despre studierea la o universitate buna din străinătate. Datorita faptului ca ma axez foarte mult pe limba engleza am preferat sa nu fac "căutări" decât în tarile vorbitoare de engleza, mai exact Statele Unite și Marea Britanie. Va rog mult cei care puteți sa-mi dați informații despre acte necesare, examene, fonduri necesare sa nu ezitați sa o faceți. Menționez faptul ca de curand am dat si examenul Cambridge pe care sper sa-l iau și ca momentan încă nu sunt la facultate. Orice informație este bine venita (experiențe personale, site-uri). Mulțumesc mult pentru timpul acordat!

2 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna. De curand am vrut si eu sa aplic pentru o bursa undeva in afara. Ma intersa in special Norvegia. In fine din motive mai mult sau mai putin personale nu am reusit. Insa, am primit informatii legate si de burse pentru Franta. Sa stii ca si aici sunt specializari ce folosesc limba engleza. Eu nu imi permiteam sa ma duc, decat daca luam o bursa ceva. Cea din Franta parca se numeste Edhec. nu tin minte. Dar poti cauta pe internet. Un lucru interesant a fost faptul ca trebuia sa dau un test Gmat-ul, parca deoarece diploma de bac nu ma ajuta cu nimic. Cand alegi o facultate intra pe pagina lor si vezi actele. Diploma noastra de Bac nu este recunoscuta in afara. Sunt diverse teste internationale, asa cum am zis Gmat-ul, parca. Succes!

| SmileFreedom a răspuns:

Poti sa te duci la Universitatea Harvard.Gasesti mai multe informatii aici: http://www.harvard.edu/admissions/index.php.
Poti sa te mai duci la University of Cambridge: http://www.cam.ac.uk/
Astea sunt cele mai bune pe care le stiu. Sper sa te ajute.Mult Succes!