| xoxoem a întrebat:

Întrebarea mea este adresata în special cunoscătorilor. Este vorba despre studierea la o universitate buna din străinătate. Datorita faptului ca ma axez foarte mult pe limba engleza am preferat sa nu fac "căutări" decât în tarile vorbitoare de engleza, mai exact Statele Unite și Marea Britanie. Universitatile vizate de mine au fost Harvard, Yale, Princeton, Columbia, NYU și Cambridge sau Oxford ( știu ca se intra destul de greu). Va rog mult cei care puteți sa-mi dați informații despre acte necesare, examene (dacă este recunoscut BAC-ul sau nu sau dacă am de dat SAT-ul de exemplu), medii, fonduri necesare sau alte universități sa nu ezitați sa o faceți. Menționez faptul ca de curand am dat si examenul Cambridge pe care sper sa-l iau și ca momentan încă nu sunt la facultate. De asemenea ma axez mai mult pe filiera artistica (arhitectura, design, film) Orice informație este bine venita (experiențe personale, site-uri). Mulțumesc mult pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Intamplarea face sa stiu despre ce este vorba; e foarte bine ca ai sustinut testul Cambridge, dar e important si ce nivel ai obtinut fiiindca unele universitati englezesti cer nivelul A iar universitatile americane nu pun accent pe Cambridge ci pe Tofel.In ultima vreme, mai impotrtant chiar si pentru Anglia a devenit IELTS-ul; de altfel e si mai accesibil.Dar cel mai mare impediment nu este sa fii admis la o astfel de universitate, ci sa ai posibilitati materilale fiindca taxele s-au marit foarte mult incepand cu acest an si au urcat de la 3000 de lire la 9000.Este foarte adevarat ca se ofera imprumuturi dar trebuie studiate foarte bine conditiile in care banii se returneaza.Dar,daca vrei informatii mai detaliate,despre toate universitatile englezesti, cauta site-ul UCAS, o organizatie prin care studenti din toata lumea se pot inscrie la studii in UK.Mai adaug doar ca poti sa te inscrii la maxim cinci universitati odata; dar, odata actele insotite de motivatie trimise,iti vor raspunde trimitand adrese din care afli daca esti admis sau nu. Daca esti inca in clasa a zecea sau a unsprezecea,si iti poti permite, incearca sa mergi in vacanta de vara urmatoare intr-o tabara de teatru sau oricare alta cu profil artistic, care se organizeaza chiar in Cambridge sau alt centru universitar; poti face acest lucru accesand site-ul organizatiei romanesti numita Mirunette care trimite in fiecare vara tineri dornici sa cunoasca universitati si colegii englezesti, in UK.Succes!