| xoxoem a întrebat:

Întrebarea mea este adresata în special cunoscătorilor. Este vorba despre studierea la o universitate buna din străinătate. Datorita faptului ca ma axez foarte mult pe limba engleza am preferat sa nu fac "căutări" decât în tarile vorbitoare de engleza, mai exact Statele Unite și Marea Britanie. Universitatile vizate de mine au fost Harvard, Yale, Princeton, Columbia, NYU și Cambridge sau Oxford ( știu ca se intra destul de greu). Va rog mult cei care puteți sa-mi dați informații despre acte necesare, examene (dacă este recunoscut BAC-ul sau nu sau dacă am de dat SAT-ul de exemplu), medii, fonduri necesare sau alte universități sa nu ezitați sa o faceți. Menționez faptul ca de curand am dat si examenul Cambridge pe care sper sa-l iau și ca momentan încă nu sunt la facultate. De asemenea ma axez mai mult pe filiera artistica (arhitectura, design, film) Orice informație este bine venita (experiențe personale, site-uri). Mulțumesc mult pentru timpul acordat!

3 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa cauti pe cineva din anturajul/liceul tau care a luat deja legatura cu una din universitatile de mai sus, si mai ales, care e dispus sa te ajutewinking nu astepta sa pice din cer, pentru ca nu se va intampla. pentru inceput poti consulta site-urile, sa-ti faci o idee. oricum o sa ai nevoie (cel mai probabil) de un eseu bine pus la punct, bani pentru scolarizare, scrisori de recomandare de la profi... un profesor mai dezghetat care sa te indrume nu exista in liceul ala?

| rotaruia a răspuns:

Stai linistit, n-ai sa ajungi acolo. De unde stiu asta? Nu-ti doresti suficient de mult. E doar o idee, o preferinta, nu o necesitate. De unde stiu si asta? Ti-ai fii gasit deja raspunsurile pana acum daca chiar ai fi vrut sa ajungi acolo. Nu stai sa intrebi pe forum chestii d-astea.

| Mwha a răspuns:

Să începem cu inceputul, sper ca încă mai eşti interesată de subiect şi scuze intarzierea. În străinătate nu este cunoscut bac-ul ca la noi, însă este luat ca un examen obisnuit caruia i se tine cont de rezultat totusi. Examenul cambridge CAE te ajuta sa intrii la oxford si cae. În America trebuie sa dai examenl toefl şi sat. urile neapărat pe lângă asta trebuie sa faci voluntariat ( de preferat în domeniuL tău, dacă n.ai posibilitatea nu.i nici o problemă ), sa ai medie. Peste 9, 50 ( şi o medie de noua e acceptabilă, dar la Harvard acceptabil nu e de ajuns) într-un cuvânt trebuie sa impresionezi şi dacă reusesti sa intrii în America ţi se va da o bursa, un job în campus şi toate alea şi te vei descurca, Nu se pune problema daca reusesti sa intrii la un colegiu precum princeton, harvard, yale university of Chicago. Etc. Esti asigurată. Dacă mai ai şi alte întrebări da.mi mesaj privat şi.ţi voi răspunde cu drag, de asemenea îţi recomand sa te inscrii în campania de mentorat go study, organizată de lsrs. So... go study and good luckwinking