| Dragoșșșș77 a întrebat:

Salut TPU, mai am putin si fac 16 ani vara asta si as vrea sa ma angajez si am nevoie de ajutor deoarece nu stiu unde as putea sa ma angajez si vreau sa aflu unde ma pot angaja la varsta asta

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani te poti angaja la ferme, in agricultura, la sere de flori sau pomi fructiferi, la curatat/maturat parcurile si gradinile samd.

| Hyperion7 a răspuns:

Joburile sezoniere ar fi unica ta șansă.La 16 ani nu prea ai voie sa lucrezi in domenii care au munci grele, cel puțin nu cu contract.

| StoicAnalysis a răspuns:

Munca part time de 4-6 ore ai voie cu contract de munca. Dar nu munci grele, cum ar fi cele din constructii, electric, sanitar, sudor, mecanic, etc.

| Xox0 a răspuns:

Nu cred ca te poti angaja cu norma intreaga la 16 ani. Pe termen sezonier, poate. Foarte multe persoane de varsta ta pleaca la joburi pe litoral

Răspuns utilizator avertizat