| vclaudiu7 a întrebat:

Salut TPU, nu stiu daca am pus bine categoria dar am nevoie de niste ajutor. Am 17 ani si vreau sa scriu o carte, dar nu stiu cum sa o fac in Word, am nevoie de ajutor basic gen ce font sa pun, cum sa pun sa se vada paginile ca in carte, cum sa pun numarul de capitole si chestii de astea ca sa arate cat mai bine, ca in rest imi va merge mintea bine sa scriu happy Multumesc

Răspuns Câştigător
| NonZarek a răspuns:

Salut, și eu am început sa scriu o carte de prin noiembrie 2020. Sfatul meu ar fi sa folosești redsy editor. E un site extrem de util, pentru mine cel puțin, are 3 tipuri de font în funcție de genul cărții (ex: romance, fiction, thriller). Poți alege un font de acolo care crezi ca e potrivit pentru genul pe care îl scrii.
Plus au așezarea în pagina deja făcută, dacă te uiți la ceea ce ai scris, deja sunt așezate ca într-o pagina.

Ai opțiunea de a creea capitole super ușor, la fiecare capitol în partea de sus îți dă opțiunea sa modifici numele capitolului. Mi se pare mult mai ușor și util platforma online pe care ți am propus o.
Plus pe ea găsești și asistenți de marketing, editori și asa mai departe, dar trebuie sa ai cartea în engleza scrisa și probabil costa asistenții, nu știu sigur ca nu am încercat. Dar dacă vrei sa continui pe word, fontul sa fie unul simplu, nu ieșit prea din comun.
Exemple: Adobe Fan Heiti Std B
Adobe Garam ond Pro Bold
Adobe Gothic Std B
Adobe Heiti Std R
Arial Rounded Mt Bold
Baskerville Old Face
Calibri

Astea ar fi fonturile pe care le recomand, sunt suficient de groase și simple. Evita fonturile greu de citit sau prea sofisticate! Când cineva vrea sa citească o carte, nu vrea sa se chinuie sa descifreze.

Ca să pui numele capitolului sau un număr, de fiecare data când ai terminat de scris un capitol, când urmează o noua pagina sau un nou capitol, selectezi de la paragraph Center, pentru a scrie pe centrul paginii, atunci vei scrie ce nume vrei sa aibă capitolul.
De ex, tocmai ce ai terminat de scris un capitol sa zicem, și încă te afli pe pagina, indicat ar fi sa apeși enter pana îți creează o noua pagina, de acolo sa începi un nou capitol.

După ce ai terminat de scris cartea, trebuie sa cauți un site sau o aplicatie (de obicei majoritatea sunt gratuite) care sa iti formeze documentul word intr-un format potrivit pentru printa o carte. E usor, nu e atat de greu, dar depinde si cum vrei sa o publici fiindca aici intervine editura care vrei sa iti publice cartea, ei se ocupa de tot, tu trebui sa le trimiti doar un exemplar PDF sau ce iti vor cere ei si mai departe vei afla daca ti o publica sau nu.

Asta ar trebui sa fie ultima grija a ta, cum sa printezi o carte sau sa formezi paginile, concentreaza te pe scris fiindca asta e partea cea mai dificila si importanta.

Repet, eu te sfatuiesc sa folosesti redsy editor, e gratuit si chiar placut. Daca mai ai nevoie de ajutor, poti sa imi trimiti un mesaj in privat. Mult succes si spor la scris!

| vclaudiu7 explică (pentru NonZarek):

Holyyy, mersi mult bro big grin apreciez, am sa folosesc redsy, suna mai usor si bine big grin

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia breh si SCRIE! Fa-o in Notepad daca e, stai calm, paginatia e fix ultima problema, poti sa o faci la sfarsit. https://www.toptenreviews.com/best-ebooks-creators

| vclaudiu7 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru vclaudiu7):

Cu placere. Crede-ma ca eu scriu la modul profesional stiri mai scurte + review-uri care au si trecut de 3000 de cuvinte uneori. Paginatia o fac intr-un CMS online care e pe site-ul unde public, local le scriu in TextEd, care e un editor gen Notepad cu cateva facilitati in plus (inclusiv spellchecking).

| InYourMind a răspuns:

Times New Roman, 12, restul cu margini și spatiile cum e documentul. Editura decide formatul paginii.