| Robitzuu20 a întrebat:

Salut TPU și la mulți ani. Vreau sa dau de permis anul asta si cand il iau vreau sa ma angajez imediat pe glovo pentru ca am auzit ca, castigi foarte bine la glovo cu masina, am auzit daca muncesti in fiecare zi ajungi la 5000 bani curați. Am o intrebare pot sa ma angajez imediat cum am luat permisul? Unii prieteni de ai mei spun ca e cam riscant pentru ca de abia l au luat si nu vor sa se riste sa faca accident sau ceva. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Xena20 a răspuns:

Din cate stiu eu la glovo nu sunt conditii sa ai anumita vechime de cand ai luat permisul ca sa poti livra cu masina, deci se poate. doar ca nu e o idee buna, prietenii tai au dreptate. trebuie sa capeti ceva experineta la condus intai, nu e bine sa te bagi la asa ceva cum ti-ai luat permisul, nu ai suficienta experienta la condus ca sa umbli toata ziua prin oras sa livrezi. dupa ce iti iei permisul faci drumuri mai scurte mai intai, mergi de cateva ori insotit cu un sofer cu experienta etc, o iei treptat treptat, experienta se capata in timp.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prietenii tai au dreptate in sensul ca nu ai experienta in conducere + cunoasterea destul de bine a localitatii, chiar daca ai GPS. Incearca sa nu vezi doar partea financiară.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Livrarea cu mașina la glovo probabil că e cea mai păguboasă mai ales în orașele mari că B.

Mai bine îți iei un scuter. La cate costuri ai cu mașina mă îndoiesc că ajungi la 5000lei bani rămași după taxe și toate cele.

| anonimg a răspuns:

Nu te uita după aceste sume mari de câștig, că o să rămâi dezamăgit. Ca să câștigi așa bani înseamnă să mori mai înainte de vreme prin muncă extrem de multă care te duce la epuizare fizică și psihică. Iar cu banii câștigați nu-ți vor fi de ajuns pentru câștigarea sănătății pierdute.
Este bine să muncești, dar dacă nu și trăiești, atunci te-ai ostenit degeaba.

| Dragobeta a răspuns:

"Imediat" mai bine il faci cu bicicleta. Pentru ca daca ai luat permisul nu inseamna ca ai si experienta in conducere.

| Xena20 a răspuns:

Din păcate în București nu mai e loc de șoferi începători, e jungla. Sunt șoferi cu experiență din alte localități care nu au curaj sa conducă în București. Trebuie minim 10 ani de experiență și nervii tari că sa mai conduci in București. Cine își ia permisul acum trebuie sa capete experiență în localități mai civilizate, oriunde dar nu în București.

| Andreipho a răspuns:

Cand faci scoala de soferi si iei permis de conducere si trebuie sa stii pe toate ca sa ai experienta: cum sa ai grija de tine, cum sa eviti nenorociti astia care nu respecta circulatie.
Exista pe yt sa vezi cum se circula in Bucuresti, Constanta, Cluj-Napoca, la tara, etc.
Totusi, ai nevoie de experienta ca sa stii pe toate cum se circula in trafic, pericol, sa eviti, etc. si e foarte important si trebuie sa ai mare grija.

| suntserios a răspuns (pentru Andreipho):

Si cum capata experienta?

| AloyW a răspuns:

Depinde mult si de oras. Daca vorbim de ceva mare, ca Bucurestiul, da, nu este recomandat deloc sa iesi in trafic pentru a conduce atatea ore de la inceput. Mai ales ca necesita sa fii atent si la comenzi, GPS, etc. Atentia ta la inceput trebuie sa fie la trafic, si la ce ai invatat. Cu timpul, acestea vor deveni reflexe si atunci vei putea face asta ca job in siguranta.