| RamonaV a întrebat:

SALUT TPU! Stiti cumva daca la Facultatea de Limbi Straine din Cluj pot alege la specializarea A Japoneza si la B Coreeana sau trebuie neaparat Japoneza-Engleza sau Coreeana-Engleza? Romana nu doresc, vreau doar sa stiu daca pot alege doua limbi asiatice la ambele specializari. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru specializarea "Limba si literatura japoneza", pozitia 14 din Regulamentul de admitere la Facultatea de Litere- Cluj (http://lett.ubbcluj.ro/admitere/nivel-licenta/ ),
se precizeaza la puntul 5 al sectiunii "Observatii" ca :
"La specializarea Limba și literatura japoneză (A și B) limba japoneză NU poate intra în combinații cu alte limbi asiatice, respectiv Limba si literatura chineză si Limba și literatura coreeană. "

| RamonaV explică (pentru alessia5158):

Multumesc, iar examen de admitere dau numai in limba engleza? Pe site scrie numai "proba scrisa la limba straina" si sincer nu prea cred ca dau in japoneza, spre exemplu, ca doar se face de la zero in facultate sau trebuie sa mai dau la inca o limba examen?

| alessia5158 a răspuns (pentru RamonaV):

Da, proba scrisa a admiterii o vei sustine in limba engleza( daca aceasta este limba pe care o alegi din cele 6 limbi de mare circulatie internationala).