| Gabriel163 a întrebat:

Sunt clasa a 10-a si dupa ce termin liceul as vrea sa optez pentru o cariera in ministerul apararii insa dupa aceea as dori sa plec in strainatate. Vreau sa imi raspundeti la cateva intrebari:
Câti ani dureaza să faci Academia de Poliție, dar Academia Militara?
După ce termini una dintre acestea cati ani esti obigat sa stai in sistem?
*Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Academia tehnica militara 4 ani, Aviatie 3 ani, Marina 4 ani, Arme terestre 3 ani si medicina 5 ani plus rezidentiatul.
Uite si aici: http://presamil.ro/admiterea-2017-2018/
La politie stiu ca sunt 3 ani si pompieri 4: http://www.academiadepolitie.ro/structura.html
La armata contractul era 9 ani. Acum am inteles ca-i 10 ani. La politie nu stiu dar poate fi la fel. Nu te tine cineva gratuit in academie si apoi sa pleci asa...

| utilizatorcim a răspuns:

Daca alegi să muncești în MAI, nu prea mai poți ieși din zona asta. La cele mai multe școli de acest fel semnezi un contract cu statul încă din timpul cursurilor.
Vei fi nevoit să plătești o taxă dacă renunți la școală sau dacă ești dat afară.
Academia de poliție are mai multe facultăți (poliție, poliție de frontieră, jandarmi, pompieri). La pompieri sunt 4 ani, la celelalte sunt 3.