| MarioADV a întrebat:

Salut TPU. Sunt clasa a 12-a si vreau sa dau mai departe pe domeniul IT. Imi puteti da niste facultati bune din Bucuresti, unde pot intra doar pe media de la bac, fara sa trebuiasca sa dau vreo admitere?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este prea devreme sa se anunte datele examenelor pentru admiterea 2024-2025.
Doar atat am gasit pentru anul 2023-2024.

"Admiterea pentru anul universitar 2023-2024 la facultățile Universității din București
În cazul sesiunii de admitere din iulie, înscrierea se poate realiza în perioada 3-26 iulie 2023, data limită de afișare a rezultatelor finale este 29 iulie 2023. Înscrierea se va putea face atât fizic, cât și online."

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La IT nu se poate intra doar pe media de la BAC, ci cu examen serios, ca-i concurenta mare.

Facultatile unde poti intra fara examen, doar cu diploma de BAC sunt cele de agricultura si constructii.

| MarioADV explică (pentru Violleta2022):

Si admiterea cand se da de regula? In ce luna?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MarioADV):

OFICIAL Bacalaureat 2024 începe pe 17 iunie cu proba de limba română oral. Probele scrise au loc între 1 și 5 iulie, cu o zi liberă între proba obligatorie și proba la alegere / Calendarul examenului

Inscrierile la facultate se intampla in IULIE, intotdeauna dupa BAC, fiindca nu te poti inscrie la nici o facultate si nu poti merge in examen daca nu ai diploma de BAC in original.

| MarioADV explică (pentru Violleta2022):

Examenu de admitere, cand se da in general?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MarioADV):

Este prea devreme sa se anunte datele examenelor pentru admiterea 2024-2025.
Doar atat am gasit pentru anul 2023-2024.

"Admiterea pentru anul universitar 2023-2024 la facultățile Universității din București
În cazul sesiunii de admitere din iulie, înscrierea se poate realiza în perioada 3-26 iulie 2023, data limită de afișare a rezultatelor finale este 29 iulie 2023. Înscrierea se va putea face atât fizic, cât și online."

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Bucuresti ai doua variante mari si late daca vrei sa faci ceva serios in domeniu

Ori Info de la Universitate
Ori AC de la politehnica.

Ambele necesita admitere.

| sierra1 a răspuns:

In caz că ai uitat: ai mai intrebat și ți s-a mai răspuns

https://www.tpu.ro/......trebarile/

| MarioADV explică (pentru sierra1):

Am uitat =)

| MarioADV explică (pentru sierra1):

Din ce vad, mi-a recomandat o faculate din Iasi. Eu am intrebat de Bucuresti acum

| sierra1 a răspuns (pentru MarioADV):

Nu-i bai, tu să fii sănătos!

| 120bulevard a răspuns:

Cred ca scaparea ta este ASE info-economic, cibernetica, daca vrei doar admitere pe baza de dosar, multa lume este multumita de aceasta facultate si sunt multi care lucreaza in IT.