| KlanDestinN a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si sunt nehotarat in ceea ce priveste profilul pe care il voi alege la liceu. Nu imi place matematica dar nici engleza. Va rog sa imi dati si mie un sfat despre ce profil as putea alege si dupa terminarea liceului pe acel profil la ce facultate pot admite care este de viitor? Multumesc, funda.

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Iti recomand profilul stiinte sociale(se bazeaza pe stiintele socio-umane,istorie,geografie si limba romana. Poti da la orice facultate dar este mai indicat la cele umaniste(psihologie,asistenta sociala,litere,istorie, sociologie, jurnalism, comunicare, drept etc etc
Succes.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te duci la stiinte sociale, acolo matematica e la nivel de gimnaziu, de fizica, biologie si chimie scapi incepand cu clasa a 11-a, iar engleza se face in 'cantitate normala', ca si franceza.
Cat despre facultate... Chill. Nu e obligatorie. Ideea e sa stii tu cu ce vrei sa te ocupi, si asa iti alegi drumul:
-munca din prima
-calificare (curs)
-calificare la locul de munca
-facultate.
Cu toate ca toti idiotii dau la facultati, si la.baresc aiurea 3-5 ani din viata, banii ies din meserii, si mai ales MUNCA. Daca vrei sa te tii de scoala ca sa te feresti de munca, asteapta-te sa fii prost platit, si umilit de sefi, ca trebuie sa-si verse si ei frustrarea pe cineva...

| Idkidk a răspuns:

Păi poţi merge la Ştiinţe sociale, Filologie, Sţintele ale naturii, Franceză.

| BJK1903 a răspuns:

Salut,poti sa te duci la profil stiinte sociale sau filologie. Eu sunt in clasa a 12 la stiinte sociale si e destul de ok. Acolo nu faci fizica/chimie/biologie. Matematica o faci(dar nu multe ore maxim 2 pe saptamana) la mine profesorul nu ne preda la ora ori nu vine ori stam degeaba. o sa faci romana 4 ore pana in a 11, din a 12 e 3 ore.istoria o sa faci tot 4 ore, geografia tot 4 ore.Si in fiecare an o sa ai cate un profil(sociologie, filosofie, psihologie, economie). Sper ca te-am ajutat. Eu zic stiinte sociale, e destul de ok si lejer. Doar ca trebuie sa inveti mult la romana/istorie/geografie. happy

| hasiuc a răspuns:

Ce conteaza, filozofie cat mai usor sa fie! liceu = s, ex bagagonteala, multa bautura...