| MartinLutherKing a întrebat:

Sunt nehotarat in privinta cu profilul de liceu pe care ar trebui sa il aleg. Ma puteti ajuta? Imi place romana, istoria si engleza. Urasc matematica. Vreau sa urmez un profil din care pot face si o facultate buna si sa pot avea o slujba buna si banoasa.

7 răspunsuri:
| taviyamato a răspuns:

Filo. Sunt 2 lucruri care te ajuta enorm in viata, limba engleza si ITul. Daca in liceu inveti engleza bine, e deja un pas mare, cu romana nu ai ce face, cu istoria la fel. Iti spun asta pentru ca stiu care au terminat astfel de facultati si nu fac nimic, adica lucreaza in alt domeniu, du-te la liceu la filo si invata acolo engleza, te ajuta mult in viata!

| Oana92 a răspuns:

Filologie sau stiinte sociale, la ss faci mai multa istorie, la filo mai multa romana si limbi straine. daca vrei mai multe informatii despre ss iti pot oferi.

| mixxjim a răspuns:

La ce facultati poti sa faci dupa un profil filo nu e niciuna care sa fie banoasa, meseriile "umaniste" nu sunt banoase prin definitie, fiind umaniste, nu de afaceri. poate sa faci limbi moderne aplicate, sa te faci interpret (traducator la casca), care e o meserie super, banoasa, dar pentru care iti trebuie o memorie super. eventual dreptul, dar acolo trebuie sa fii smecher si descurcaret pentru ca sunt o gramada care au facut dreptul si sunt secretare sau stau prin tribunal la agatat clienti. daca faci stiinte sociale faci o facultate la care sa poti continua un masterat pe resurse umane, e o meserie frumoasa pe care o poti profesa si pe cont propriu daca vrei, si ca angajat in firme de recrutare de personal dar si ca angajat in firme din industrie (insemnand orice fel de firma, cu orice profil).
Sau dupa liceu de filo poti incerca direct o academie media pentru tv, si vezi tu cu facultatea cum faci, ca initial e suficient liceul sau poate curs de insotitoti de bord, tot fara facultate.

| Andreea1119 a răspuns:

Poti merge la filo, acolo materiile de baza sunt astea, nu dai bac din mate, dar cred ca dai din latina sau istorie, depinde... poti face o facultate de litere, sa devii profesor la un liceu/scoala, sau daca vrei sa mergi mai departe chiar profesor universitar...se castiga bine

| LauraMLD a răspuns:

Pai daca urasti matematica. si iti plac cele mai sus mentionate big grin iti recomand profilul Filologie. La filologie la sfarsit nu dai bac la mate. doar la romana, biologie, si o limba straina pe care o faci tu :d e super happy faci multeee ore de romana, biologie si engleza! Bafta :*

| wforweirdo a răspuns (pentru LauraMLD):

La filo din clasa a11-a nu mai faci deloc biologie. N-ai cum sa dai bac din biologie. In a9-a am avut doar o ora de biologie pe saptamana.

| uka16 a răspuns:

Hey!happyIn acest an si eu am fost pusa in aceeasi situati, si eram foarte hotarata sa merg la filo sau ceva de genu pentru ca nu imi place matematica, dar dupa ce am vb cu mai multe persoane si m-am interesat ce ore se fac am hotarat sa merg la mate info deoarece la orice profil ai merge face matematica iar mate info e profil real cea ce inseamna ca se pune cam aceeasi baza pe toate materile iar atunci tziar fi usor sa mergi la orice facultatehappy