| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor! Voi, pentru bac sau simulari, ati invatat din carti cu eseuri la limba romana sau ati facut propriile voastre lucrari? Dar la istorie? Eu am gasit cateva carti cu sinteze pentru bac, pe care le-a cumparat si o colega de-a mea, si l-a intrebat pe profesorul de istorie daca poate invata din ele, insa domnul profesor a spus ca au date mult prea multe, iar esentialul trebuie sintetizat si mai mult decat era in cartea cu sinteze, spunand ca ne va preda dânsul lectiile asa cum trebuie, fara detalii inutile. Deci? Voi cum ati procedat? Carti cu sinteze sau lectii predate de profesor? Eu ma gandeam sa incerc sa invat si din carti cu sinteze.

4 răspunsuri:
| Anuket a răspuns:

La română le-am făcut eu cum mi-a plăcut.

| Nimeni91 explică (pentru Anuket):

Si eu tot asa as vrea sa procedez, insa mai imprumut idei si structuri de prin carti sau de pe net. Multumesc de raspuns!

| Anuket a răspuns (pentru Nimeni91):

Să le faci după barem că uneori în cărți sau site-uri poate fi prea mult sau să lipsească părți necesare.

| Nimeni91 explică (pentru Anuket):

Da! Multumesc, o sa incerc sa ma uit pe barem cand le voi scrie. Sunt in clasa a 11 a, dar zic sa incep de pe acum sa le fac, pentru ca la anul sa nu "alerg" dupa ele.