| dyana0123 a întrebat:

sunt in clasa a VII-a si nu stiu ce profil sa aleg pentru liceu.parintii ma intreaba mereu la ce profil vreausa dat si ce vreau sa devin in viata iar eu nu stiu ce sa le raspund.majoritatea colegilor mei au ales deja profilul dar eu sunt nehotarat...as vrea sa datla mateinfo pentru ca este unul dintre cele mai bune profile dar mie putin frica ca nu ma voi descurta (semestrul acesta incheicu 8 la mate)nu pot sa zic ca nu ma descurc cumatemetica dar.nah.nu prea stiu la geometri. iatla filo as vrea sa dau pentru ca acest profil se bazeaza mai mult pe romana. mie imi place romana si engleza desi angleza nu o vb destul de fluent(inchei cu 10 la ambele). deci ce ma sfatuiti sa fac?/ P.S.nu vreau raspunsuri de genul:eu am dat la mate- info sau la filo pentru ca imi place matematica romana sau mai stiu eu ce sau ca sunt prea mica sa ma gandesc la ce profil vreau sa dau

4 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Interesant,sunt in aceeasi situatie ca si tine...Sa sti un lucru foarte important: Ar trebui (eu asa te sfatuiesc) sa mergi la filo, deoarece te descurci mai bine si iti si plac...Cat despre mate, NU CONTEAZA ca e "mai bun profilul", insa trebuie sa stii ca acolo mate e FOARTE GREA! Asa ca mai bine alege profil uman decat real, deoarece te descurci mai bine si nu te mai lua dupa vorbele lumii, ca nu vei ajunge departe! Te pup! Bafta!

| cosmin333 a răspuns:

Gandeste-te si la ce facultate vrei sa dai.Nu iti recomand sa te duci acum la un liceu cu program sportiv dar dupa aceea sa dai la medicina sau finante banci...

| dyana0123 explică:

Care e diferenta dintre profilul uman si cel real?/

| SANDREEA a răspuns:

Pai. eu sunt la filologie.Si sa nu crezi ca daca e filologie e usor! e foarte greu. Diferenta e ca faci matematica,chimie, biologie, fiizica doar in clasa a9a si a10a.Este la fel la ambele! De obicei ai nevoie de matematica dar cum ceea la ce voi da eu mai departe nu se rezuma la matematica ci la limbi straine, am ales filologia! Gandeste'te bine ce iti doresti sa faci in viata!