| YOLOOOOOOOOOOOO a întrebat:

Ce profil sa aleg? nici nu stiu ce vreau sa devin... pana acum am in minte decat politist si profil filo-bilingv... Exemple de meserii si profile pentru liceu?

1 răspuns:
| Samariteanul a răspuns:

Daca-ti place informatica si matematica poti sa te faci programator, sa muncesti anii buni si sa stai aproape toata viata cu ochii in monitor(desi o sa primesti foarte multi bani).Sau daca-ti place biologia si chimia mergi la stiinte sociale la liceu, si dupa un an o sa vezi cum stau lucrurile si te poti muta daca e nevoie la alt profil. Daca iti place si te pricepi la romana(serios, trebuie sa te pricepi la litereatura si la analiza aia enervanta pe text) poti merge la filologie(la acel profil cu limbi straine). Politist iesi si de la bio-chimie, dar va trebui sa inveti ceva mai mult.