| andreealitllesmileAndreea a întrebat:

Sunt la facultatea de automatica si calculatoare, UPB, si literalmente nu am trecut nicio materie din semestrul 1 (in afara de sport si engleza), pentru ca nu am invatat si ca sa trec in anul 2 trebuie sa trec absolut toate materiile din semestrul 2 (inclusiv optionalele).

E prea tarziu sa ma apuc sa invat serios, presupunand ca dau si restantele in toamna si am timp si de mine insami? Multumesc!

1 răspuns:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e deloc tarziu dar gandeste-te daca iti place facultatea si daca poti face fata pentru ca e mai bine sa renunti acum decat sa te chinui, sa ajungi sa repeti ani si sa o urasti apoi sa iti urasti si locul de munca etc.
In toamna vei avea 2 saptamani sa iti dai toate restantele dar asigura-te ca ai punctaje si din timpul anului pentru ca unii profesori sunt mai exigenti. Greul abia acum incepe, anul 1 si mai ales semestrul 1, este asa de acomodare, apogeul e undeva prin anul 2 sau 3.
Oricum ai tot semestru asta la dispozitie sa inveti pentru sesiunea din vara si toata vara sa inveti pentru restantele din sem 1 si chiar pentru cele din sem 2 daca ai, dar important e sa intelegi ce inveti.