| andreealitllesmileAndreea a întrebat:

Am terminat semestrul 1 din anul 1 de la UPB, Facultatea de automatica si calculatoare, dar am reusit sa am 7 restante pentru ca nu am invatat prea mult.

Vreau sa muncesc foarte mult vacanta asta, dar sa am timp si de mine insami.

Mai exista speranta? Multumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci uita de facultate, ca la cele 7 restante nu le poti rezolva decat invatand 12 ore pe zi, inclusiv weekendurile.
Timp de tine ai avut pana acum, cand nu ai fost la cursuri si nici nu ai invatat. Acum este timpul sa pui mana serios pe carte si sa uiti de timp pentru tine, daca vrei sa termini o facultate.
Inca ceva, in anul 1 daca ai restante, pici nu doar anul, ci si facultatea.

| andreealitllesmileAndreea explică (pentru Violleta2022):

Cum adica pic anul? Am inteles ca trebuie sa am minim 30 de credite ca sa trec in anul 2.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand ignoro pe Ioneasca, ea nu stie ce scrie aici pe site, doar dezinformeaza. Nu pici nicio facultate daca iti iei creditele pe primul an.

Cum ar veni le ai picat pe toate?
Speranta exista daca muncesti. Dar probabil ar cam trebui sa renunti la "sa am timp si de mine" pana ajungi la linia de plutire.

| Furnicuta000 a răspuns:

Las-o pe Ioneasca, e pe dinafara ca de obicei. Eu am luat odata si 3 restante intr-o zi. In toamna de obicei profii sunt mai intelegatori. Asta nu inseamna sa te culci pe o ureche. Nu cred ca am stat vreodata in facultate sa invat mai mult de 1-2 zile pentru un examen. Daca nu mai faci si alte restante ai timp berechet sa inveti si intr-o luna, asta daca te si duce mintea putin si intelegi, ca sunt unii care doar stau si se uita pe cursuri dar ei nu inteleg ce se preda acolo. Politehnica e grea, ti-am mai spus, dar o sa vezi in sesiunea de restante ca studentii nu se streseaza prea tare si nici nu pierd timpul cu lunile invatand pentru examene, dar nici in ultima noapte nu te sfatuiesc sa te apuci, eu am facut de multe ori asta si de cele mai multe ori a mers, dar cateodata nu prea laughing

| Iote a răspuns:

Daca nu ai invatat un semestru intreg, nu faci nimic in vacanta. Mai ales ca vrei timp si pentru tine (adica, distractie?). Ai avut timp un semestru intreg. Cum spune si Ioneasca, uita de aceasta facultate. Nu va iesi nici macar un carpaci din tine. Orienteaza-te spre alta meserie cat inca nu ai pierdut mult timp.

| Osneros a răspuns:

> am terminat semestrul
> am 7 restante
Choose one