| vixen2000 a întrebat:

Bună TPU! Vin cu o întrebare destul de importantă pentru viitorul meu, sunt anul 2 la Automatica si Calculatoare. Scriu asta, după un colocviu și încă o dezamăgire. Anul 1 a trecut foarte greu, din primul an am zis ca nu e de mine, ca e foarte greu. Oamenii din jur mi-au zis ca o sa treacă, că o să vreau de multe ori să mă las, dar să n-o fac că-mi va părea rău. Mi-a plăcut matematica și informatica în liceu, tehnologia, hardware în special. Mi-am ales facultatea în ultimul moment, pentru că n-aș fi crezut că am să reușesc să intru aici știind că se dă admitere, nu am făcut meditații, nimic. Dar în ultimul moment am zis să-mi dau o șansă. Inițial, aș fi vrut Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia informatiilor. Am terminat anul 1 cu 4 restante pe care le-am luat in toamnă și am intrat in anul 2 integralista, dar nu va imaginați ca am fost complet corecta și am luat note foarte mari. Am impresia ca ma tarai pe coate sa termin facultatea asta, din nou am încercat sa invat pentru colocviu și nu am facut mare lucru, simt ca nu fac față, am impresia ca am invatat si sigur voi reusi si cand sa dau examenul..realizez ca de fapt nu știu nimic. Am din nou 2 restante pe semestrul. 1 si cine stie cate vor fi semestrul acesta. Nu stiu cum sa reusesc sa învăț singura, nu stiu daca e de mine facultatea asta..nu știu ce sa fac cu viata mea, nimeni nu ma incurajeaza cand spun ca as vrea să renunț. Voi ce credeți?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

Pai... hai sa iti zic o parte din povestea mea, referitor la facultatea respectiva poate asta o sa te mai inveseleasca.
Si eu tot in ultimul moment mi-am ales ETCTi. Nici nu am pus la AC daca imi aduc bine aminte, dar nu ca nu as fi vrut, credeam ca nu ma pricep la programare pe atunci.
Si au trecut anii, am terminat-o, si am urmat si un master (adica inca il urmez).
Am avut colegi care s-au transferat la AC, am avut colegi care s-au transferat de la AC, si pot sa zic ca au trecut cu bine de tot.
Am avut colegi care au avut la restante de... oho, au intrat si in extensie, au mai repetat si un an, altii au renuntat (cam 15% in primul an).
Dar aia care nu au renuntat, au trecut cu bine de tot big grin
Ce mai contau restantele, ce mai conta ceva timp in plus, intr-un final... toti au trecut (bine, acum nu stiu exact povestea tuturor, dar asta din ce am observat). Si acum, nimic nu mai conteaza, doar jobul si cam atat.

Inteleg ca iti este greu, stiu ca este greu. Sau mai bine zis, nu este greu, este foarte greu (cum ne-a spus si noua un prof candva).
Cum nu stii daca este de tine? Ce altceva sa fie de tine? Poti oricum si oricand sa faci si altceva pe langa.
O sa treci cu bine de toate examenele, iti garantez, cateva restante nu inseamna nimic.

Nu zic sa renunti neaparat, dar daca asta simti... este viata ta, iar asta doar TU o alegi si doar TU o poti schimba.

Ai intrebat ce credem, deci sa iti spun ce cred.
Cred (adica stiu) ca o sa te descurci daca ramai la facultatea respectiva. Dupa poti sa te angajezi sau sa faci chiar tu un proiect si sa iti vezi de viata in continuare. Zic sa renunti, doar daca ai altceva de facut. Dar ceva imi spune ca aici nu este vorba numai despre facultate, ci poate si despre viata ta in sine. Ce faci cu ea, ce sens are, incotro se indreapta, de ce tu si astfel de lucruri.

Ce sa reusesti mai exact? Sa termini o facultate? O sa o termini. Dupa ce urmeaza? Un loc de munca? O sa il ai. Dupa ce urmeaza? O familie? O sa o ai si pe aia.
Toate aceste lucruri se duc, singurul lucru care ramane este... desi nimic nu prea ramane. Sunt momentele de acum, momentele in care te simti bine, momentele in care razi si te bucuri de viata. Aceste momente raman, aceste momente conteaza. Ai intreaga ta viata la dispozitie sa faci ceea ce vrei, nu este capat de lume acum.

Acum este chiar frumos, studentia in care inveti si te distrezi in acelasi timp.

O sa vina si alte momente, la anul o sa fie probabil si mai greu. Mereu o sa fie greu, ca asa este viata, decizii, incertitudini, oameni. Asa ca ce rost are sa ne complicam atat.

Si de final, inca un lucru. Decizia pe care trebuie sa o faci, indiferent de natura ei, stii ca ai ales sa faci ceea ce a trebuit sa faci la timpul lui, daca ai facut acel lucru (sau daca nu). Daca ceva s-a intamplat, s-a intamplat cu un motiv.

Eu unul zic sa ramai. Dar cum crezi tu mai bine.
Daca mai ai nevoie si de alte informatii, poti oricand sa ma anunti. Pana atunci iti urez zile cu soare si multa bafta! ^_^

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cum adica "intrau in extensie"? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

La noi nu se foloseste expresia asta, sau ce o fi

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

"Prelungire" iti suna cunoscut?
Daca nu termini facultatea in timp util, fiindca ramai cu unele restante, mai faci cate un an in plus, pana le iei pe toate, ca sa poti sa dai licenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Aaa, adica an suplimentar. laughing

| vixen2000 explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc foarte mult! ????????

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este chiar expresie. Asa se foloseste ca atare.
Nietz a dat un raspuns bun in acest sens.

Bafta in sesiuni atunci!winking

| DoarBogdan a răspuns (pentru vixen2000):

Nu ai pentru ce, pana la urma doar de tine depinde totul.

Numai bine!

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Se pare că faci ceea ce nu-ți place!
aici ar trebui să mai lucrezi nițel, să indentifici ce poți și ce-ți place

| GabiDumitrescu a răspuns:

NU astepta de la altii ceea ce trebuie sa faci tu. Inainte de orice altceva, ai TU incredere in tine. Tu stii cel mai bine ca poti!

| Lukasssz a răspuns:

Cunosc oameni care au avut in primul an de facultate 7 restante din 8 sau 9 materii si nu sau mai plans asa si in momentul de fata oamenii o duc bine adica au terminat facultatea, au plecat in strainatate, au un job platit destul de bine.E alegerea ta ce vrei sa faci.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu te incurajeaza nimeni pentru ca nici nu pare sa vii cu o alternativa pentru o alta facultate. ETTI-ul contine aproape aceeasi materie ca automatica, cu vreo 1-2 materii diferenta.

S-ar putea sa nu fie materia cea care nu iti place, ci modul in care e predata. Ai incercat sa iti vreun meditator? Daca nu materiile de fizica sunt cele care iti pun probleme, poate te pot ajuta.

| Vântulalb a răspuns:

Asa e cand nu stii sa te evaluezi si asculti de altii. Acum, ai pierdut doi ani!
Mergi spre ce stii ca poti sa faci. Nu astepta ca altii sa-ti spuna ca vei reusi aici si sa pierzi si mai mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Studentul fara restante e ca shaorma fara lipie. Nu te mai stresa, altii au si mai multe decat tine. O sa fie bine! happy