| Verdealbastrui a întrebat:

trebuie sa iau 5 sau pot intra si cu 4 la matematica la examenul de evaluare nationala 2013. (examenul de clasaa8-a) vreau sa dau la filologie / filo intensiv engleza

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Teoretic, acel 4 la matematica nu afecteaza repartizarea. Practic, insa, la filologie-intensiv engleza se intra cu medii mari asa ca, nota de la matematica iti scade media de admitere, respectiv, sansa de a "prinde" profilul pe care il doresti.
Presupun ca stii si ca, pentru intensiv engleza, va trebui sa sustii, separat de EN, un examen la engleza. Si e eliminatoriu.

2 răspunsuri:
| Darcklight a răspuns:

Trebuie sa ei minim 5!

| Atty93 a răspuns:

Ceea mai mare porcarie din istoria invatamantului roman..filologia,eu am terminat la acest profil,si daca vrei sa faci si sa realizezi ceva in viata te sfatuiesc sa mergi la mate info,sau la bio chimie,cu astea doua poti sa mergi la orice facultate usor,ca te pregatesc, iar daca termini la filo, sa excluzi toate facultatile unde se cere macar un pic de mate, sau chimie, sau bio...
Stiu ca nu e raspunsul asteptat.dar cu toate buna vointa iti zic asta..gandeste-te bine happy Alegerea ta.viata ta