| Andrei123Aa a întrebat:

Un operator SIAS mai imbraca uniforma propriu zisa(albastra) de politist?

6 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Costumele fortelor speciale S.I.A.S sunt de fapt negre, uniforma albastra are Politia Militara sau Jandarmeria. In plus, la ce te referi prin operator? Cel ce raspunde la apelurile 112? Acel om nu este agent de politie si nu poarta uniforma, ci probabil costum.

| Andrei123Aa explică (pentru Sekim):

Prin operator SIAS ma refer la ofiterii care sunt in serviciile de interventie si actiuni speciale. Ca sa intri in SIAS trebuie mai intai sa devii politist corect? Si acum vine intrebarea: Devii politist si esti recrutat in SIAS daca indeplinesti anumite conditii, sa zicem ca da. Dupa ce imbraci uniforma SIAS te mai intorci la cea albastra care o vezi pe aproape toti politistii de pe strada?

| Sekim a răspuns (pentru Andrei123Aa):

De fapt din cate stiam eu, nu trebuie sa devii politist pentru a fii recrutat in S.I.A.S. Poti intra si la 20 de ani la S.I.A.S ( am vazut pe YouTube si la stiri asta ) dar din cate am citit pe internet trebuie sa ai ceva ani ca experienta pe bara, adica sa faci antrenamente constant si sa te pregatesti. Odata ce devii politist in cadrul S.I.A.S nu mai ai absolut nicio legatura cu politistii normali de la circulatie, comunitari etc., sunt departamente diferite pentru situatii total diferite, foarte rar au misiuni cei de la S.I.A.S. Costumul celor de la S.I.A.S este acela negru cu vesta, casca full face, buzunare multe si bocanci negrii ( asta in timpul misiunilor ). Poti cauta pe YouTube documentare despre S.I.A.S, sunt foarte multe si sunt interesante.

| Andrei123Aa explică (pentru Sekim):

Ok. Am inteles si mulțumesc! Dar acum am alta intrebare daca nu te superi. Daca devin mai intai politist Doamne ajuta! nu mai am nevoie de acei ani de experienta de care ai pomenit nu?

| Andrei123Aa explică (pentru Sekim):

Deci? Poti raspunde?

| Sekim a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Tot ai nevoie de acei ani pentru că acei ani sunt total diferiti. Antrenamentul de la S.I.A.S consta în lupte, exerciții fizice până la epuizarea, alergare, tir cu arma etc. Caută pe internet : cum poți deveni agent S.I.A.S.