| Lawerence a întrebat:

Salut TPU!

Vin la voi si va cer o parere la ceea ce am sa va spun acum.

Am 20 ani, am terminat o scoala profesionala pe un profil ce nu m-a atras nici de cum si pot spune ca am facut o degeaba (asa am fost eu, mai prost de fel in luarea de decizii).

Timpul a trecut, am terminat scoala profesionala dupa care m-am inscris la seral.

La implinirea varstei de 18 ani am reusit sa ma angajez la o companie nu de la mine din judet, drept urmarea am lucrat remote pe partea de grafica. Totul a fost ok, castigam decent pentru varsta mea la momentul respectiv asa ca o lunga perioada de timp nu mi am mai batut capul in ceea ce consta viitorul meu si ceea ce vreau de la viata.

Tot la acea varsta am ajuns la concluzia ca in viata asta imi doresc sa gestionez ceva al meu, asa ca, cu pasi repezi si usori, a inceput sa ma incante treaba asta cu antreprenoriatul. Bani nu au fost si de n ar fi fost problema asta, nu am stiut niciodata in ce directie sa o iau si ce as vrea sa mi deschid.

Muncesc de la varsta de 15 ani, am experimentat ceva domenii si toate diferite. Nimic nu m-a atras cu adevarat si am facut o pentru bani ce i am spart aiurea, cum de altfel majoritatea adolescentilor o faceau. Eram constient ca nu fac bine dar neavand nicio directie sau pe cineva sa ma indrume am lasat o balta de fiecare data.

Acum vreau sa termin seralul, o sa ma axez mult pe scoala si am sa dau bacul ca sa pot sa-l obtin. In schimb, ma sperie faptul ca nu stiu ce am sa fac dupa toate acestea. Muncesc, dar part time ca sa pot totodata sa invat pentru la scoala (in toamna intru in ultimul an).

Iar acum, sper ca m ati inteles in mare parte. Poate par putin ciudat, dar ma gandesc ca treaba asta legata de cariera este destul de serioasa si importanta pentru stilul fiecaruia de viata. Caracterul meu si ceea ce m ar face fericit ar fi sa muncesc din greu dar pentru ceva al meu. Sa traiesc decent si sa nu fie problema sa-mi fac micile pofte.

E tare greu baieti, probabil o sa atrag hate dar nu am habar in ce directie sa o iau. Astept cu drag raspunsurie voastre!

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu iti mai atribui etichete inutile.Nu esti prost pentru deciziile din trecut.La momentul respectiv probabil asa ai considerat corect atunci, ca asta e ceea ce trebuie sa faci, deci nu mai conteaza oricum. E de laudat ca vrei sa iti reiei studiile.Ai incercat sa faci teste care iti ofera posibile directii de cariera?

| Lawerence explică (pentru dullcat):

Am lucrat in depozite, domeniul horeca, curierat, lucrator comercial in supermarket uri, constructii, design grafic iar niciuna nu mi-a pus capac. Fac parte dintr un judet foarte prost dezvoltat, altminteri imi dublam locurile pe unde am fost, poate cine stie. Iar ca sa plec in alt judet, nu exista posibilitatea asta in momentul de fata.

| Catrice a răspuns:

Aia e, dacă strângeai macar un sfert din salar pe luna acum aveai. Pana atunci, aștepți sa ai bani să-ți deschizi o afacere. Numai tu știi la ce te pricepi.

| Lawerence explică (pentru Catrice):

Si ce bani crezi ca strangeai cu 1300 lei pe luna? Ma refer strict la deschiderea unei afaceri.

| anonim3247 a răspuns (pentru Lawerence):

Nu ai ce afacere să faci fără bani.

| Catrice a răspuns (pentru Lawerence):

In 5 ani aveai destui și dacă puneai 300 lei deoparte. Ma rog dacă voiai afacere de lux da, nu-ți ajungea.

| AmandinaDragan a răspuns:

''Caracterul meu si ceea ce m ar face fericit ar fi sa muncesc din greu dar pentru ceva al meu.''
Deschide o firma si fii propriul tau sef. Ce poate fi mai frumos?