| neOnRO a întrebat:

Vreau sa devin avocat si as dori sa stiu tot ce trebuie stiut despre aceasta meserie incepand de la : facultate (variante si reputatie), cat de mult trebuie sa lucrez, ce ramuri exista si specialitatea fiecaruia. As dori sa stiu absolut tot despre aceasta meserie. Cel mai bun raspuns primeste funda. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Facultate: Drept. Daca vrei una mai buna, cu reputatie, ti le recomand pe cele de stat din marile centre universitare, adica Iasi, Cluj si Bucuresti
Cat de mult trebuie sa lucrezi: nu stiu, mult, ca in cazul oricarei facultati de stat. In timpul facultatii studiezi toate ramurile dreptului: civil, penal, procedura civila, procedura penala, drept administrativ, financiar, fiscal, comercial, dreptul transporturilor, familiei, international public, international privat, dreptul proprietatii intelectuale, drept roman (de la Roma, deci fara caciulita), istoria dreptului romanesc, drept constitutional si institutii politice, criminologie, criminalistica, medicina legala, dreptul comertului international etc. Pt fiecare din acestea trebuie sa dai cate un examen, evident pe parcursul celor 4 ani de studiu. Deci trage si tu concluzia in privinta muncituluihappy Treaba ta in principal, este sa iti iei licenta. Ce faci dupa, pe ce ramura vrei sa te specializezi, e fix problema ta. Ori faci un master in domeniu, ori faci cei 2 ani de stagiu pe langa un avocat care profeseaza in ramura respectiva de drept.

2 răspunsuri:
| SandraM a răspuns:

Drept. La stat (Bucuresti, Iasi, Cluj). Ramuri? Drept penal, civil, dreptul familiei, drept comercial, drept constitutional... Cit trebuie sa muncesti? Foarte mult. Nimeni nu iti poate spune "tot" despre aceasta meserie. happy