| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,vreau sa fac scoala de aviatie si nu stiu ce liceu ar trebui,eu as vrea sa dau la matematica-informatica,daca termin un liceu de mate info se poate merge la scoala de aviatie? sau trebuie un liceu militar,nu am precizat, am 14 ani si sunt in clasa a-8-a si nu stiu ce ar trebuii.Multumesc mult, dau funda!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Poți să faci și liceul agricol, dacă la admitere ești în stare să iei note foarte bune la engleză, mate și fizică.
www.aviationacademy.ro/eng/
www.scoaladeaviatie.ro
www.carpatairtraining.ro
Bănuiesc eu că la cursuri de piloți vrei să mergi.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are mare importanta profilul liceului, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere. Este bun profilul de matematica-informatica.

Răspuns utilizator avertizat
| PynkLove a răspuns:

Du-te la liceul militar sau la un liceu sportiv, pastrezi conditia fizica buna daca o ai deja sau o sa faci conditie fizica, te inalti, datorita solicitarii fizice, corpul tau o sa aiba un metabolism anume, o tensiune mica[benefica pentru viitori aviatori]. suna altfela la dosarul tau.
Liceu militar+ scoala de aviatie decat Liceul de informatica +scoala de aviatie.
Si vezi sa nu iti faci vise desarte scoala de aviatie costa mult din cate am inteles.