anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:


Vreau sa ma transfer de la mate-info intensiv pe alt profil deoarece acum mi-am dat seama ca sunt paralel cu matematica adica nu mi-a iesit media la mate in semestrul acesta si mai ales la info mi-a iesit o medie mica cam de trecere.Dar in rest mi-a iesit mediile bune la celelalte materii.
Acum nu sunt sigur unde sa ma transfer. M-am gandit la stiinte sociale sau economic.
Tin sa spun ca sunt la una dintre cele mai bune licee din oras. Stiinte sociale e in acelasi liceu, iar economic la altul.
Imi place istoria, geografia dar nu prea imi place romana pentru ca nu ma descurc prea bine la a face eseuri.
Daca as merge pe stiinte sociale mi-e frica de romana mai ales ca e mai greu ca la profil real.
Si daca m-as duce la economic va fi mai usor cred ca voi avea 3 ore de mate si 3 de romana si materia va fi mai usoara.
Si dupa ce facultati pot urma din astea dar care sa merita si care sa nu te faca sa mori de foame...
Daca as merge sa fac facultatea in strainatate care ar fi mai avantajos?

Va multumesc!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, invatamantul romanesc e la pamant. Nu poti spune ca esti paralel cu matematica doar din cauza unei medii, in schimb daca nu esti in stare sa aplici logica matematica la info este o problema.
In al doilea rand, te-as sfatui sa gandesti mai outside the box, adica sa nu te limitezi la ce iti ofera scoala romaneasca blocata in timp.
Descopera-ti adevarata vocatie intai( ai aici un test http://www.la-psiholog.ro/teste.php?id=51), apoi incearca sa o cultivi, daca te poti ajuta si de scoala bine, daca nu, nu. Ideea e ca trebuie sa inveti mai mult pe cont propriu in Romania, nu te astepta la performanta de la un sistem de invatamant subfinantat( de fapt, cel mai subfinantat din UE).
Bafta!