| anonim_4396 a întrebat:

Pana acum tot ma gandesc la ce voi face eu pe viitor, adica sunt in clasa a IX-a la profilul mate-info intensiv info.
Am optat pentru acest profil deoarece imi placea matematica deoarece ma descurcam bine la exercitii si probleme. Dar odata ajuns la acest profil mi se pare foarte greu deoarece la matematica nu ma mai descurc pentru ca e foarte grea materia si mai ales am inceput sa urasc matematica.Imi scot de abia media, nu am avut asa probleme niciodata deoarece in gimnaziu aveam note bune la mate cum ar fi 8-9 si s-a introdus si o materie noua acum si anume informatica. Nici la acest obiect nu ma descurc pentru ca nu inteleg nimic.

Acum sunt confuz...
Aveam in fata planuri pentru viitor dar acum sunt spulberate. Asa ca m-am gandit sa ma transfer la un alt profil si m-am gandit la stiinte ale naturii sau economic.Sunt bun la chimie si bio cat de cat si mai ales ca imi si plac aceste materii dar daca ma voi duce acolo iar voi da de info si mi-e frica si la mate nu stiu daca e tot asa de grea materia. Daca as merge pe profilul STN, dupa vine si facultatea de medicina si din cate am auzit dureaza 5-6 ani si eu am 17 ani( stiu ca e ciudat dar nu am ramas repetent sau corigent; si nu stiu daca poate e din cauza varstei ca nu mai pot invata ca inainte dar nu stiu...).M-am gandit si la stiinte sociale dar nu sunt bun la romana si nu prea sunt pasionat de a face esee incontinuu.
Sunt foarte confuz, chiar nu stiu ce sa fac.
Va rog, ajutati-ma cu niste sfaturi!

Răspuns Câştigător
| TanyaTanny a răspuns:

Eu sunt la ştiințe ale naturii, clasa a 12-a. Matematica nu e atât de grea aici, iar info nu faci. Faci doar TIC ( asta depinde de şcoală, poate tu nu faci), care e doar simbolic şi nu se pune deloc accent. Dacă termini ştiințe nu trebuie să mergi la medicină, poţi opta pentru absolut orice. Iar dacă vrei să dai la ceva legat de profilul tău eu te-aş sfătui să dai la biologie pură. De aici ajungi să lucrezi într-un laborator de biologie, e ceva nou, inovator. Facultatea ține 4 ani şi e una chiar foarte frumoasă.

| panthalassa a răspuns (pentru TanyaTanny):

Multumesc pentru sfaturi!

2 răspunsuri:
| anaM2000 a răspuns:

Buna! Nu e obligatoriu ca dupa stiinte ale naturii sa urmezi medicina, poti opta pentru drept, psihologie, politie si multe altele pentru ca la acest profil ai posibilitatea de a invata din toate. Iar in legatura cu informatica, eu am facut pana intr-a X-a, inclusiv, apoi intr-a XI-a am facut doar tic si matematica nu e foarte grea, mai ales daca vii de la mate-info. Sper ca te-am ajutat! Daca mai alta intrebare, te rog sa mi-o adresezi! O zi buna!