| Silvana_5978 a întrebat:

Ce profil pentru liceu sa aleg? Anul acesta trec clasa a8a.parintii imi spun sa ma hotarasc unde as vreathinking ...Sa le luam pe rand :

Mate-info-e cam multa mate. dar ma gandeam la mate info intensiv engleza? Cate ore de mate se fac. dar alte materii?

Stiinte sociale-nu imi place pentru ca am auzit ca din cls a 11 numai faci deloc mate, nu? Si daca ar fi asa parintii zic ca orice fac as urma trebuie si mate.deci ceva la care se face mate in toti anii.

Filologie-la fel ca Stiinte Sociale

Stiintele Naturii-ar fi profilul cel mai potrivit.mate in toti anii.destul facultati de alesthinking Dar problema este chimia si fizica.care nu imi placcc straight face Si nu cred ca m-as descurca mai ales la teza.

Cam asa se pune problema...pe ce sa merg?

Funditahappy

Răspuns Câştigător
| PrecioussGirl a răspuns:

La stiinte sociale faci mate pana in a12a insa faci o ora pe saptamana.winking (stiu pentru ca am intrebatio eu pe una din liceu care a term acum a12a la socio) se pune accent pe isto geogra romana logica. si te poti duce la drept jurnalism psihologie.
la stiintele naturii faci mate M2 deci e mai usoara matematica decat la mate info. de pune accent pe bio, chimie, fizica. te poti duce la medicina.
filologia se ocupa cu studierea limbilor: engl, franceza, romana, latina. te poti duce la jurnalism, limbi straine, drept etc.
la mate info se pune accent pe matematica si informatica. aici matematica e cea mai grea. e modulul 1 si de aia.

pana la urma tu alegi ce crezi ca ti se potriveste cel mai bine. happy
eu sunt la mate info. si toata lumea ma speria ca vai e greu ca ce caut eu acolo nu stiu ce. pana la urma am facut cum am vrut eu. intr-adevar e greu. usor nu e. dar nici imposibil. si nu ma sprie nimic ca stiu ca daca vreau imi dau un pic interesul si o sa fie totul bine. pana la urma fiecare are parerea lui. oh go on ca asa faceam si eu. ceream parerea la toti. si fiecare imi zicea altceva iar eram foarte indecisa. nu stiu ce sa fac oh go on.
oricum profilul nu prea mai conteaza si te poti duce la orice facultate. insa eu sunt de parere ca daca tot imi zdrobesc creierii 4 ani cu matematica, dupa aceea sa fac ceva legat de mate.big grin

3 răspunsuri:
| CLau8GeRrY a răspuns:

Mai,ew am ales Filologie.da, e un dezavantaj ca in clz a11a se renuntza la mate,dar sunt mai multe beneficii la Filo si mai mult decat asta, viata e putin mai usoara, dar e decizia ta si pana in clz a9a vey sty ce sa faci pentru. ca asa eram sh ew ca tine si eram indecis.cel mai bine e sa-ti intrebi prieteny mai mari si sa faci comparatzii.bafta in continuarekiss

| LNK a răspuns (pentru CLau8GeRrY):

Habar n-am cum ai ajuns tu la Filo considerand halul in care scrii.

| bubbles07 a răspuns:

Pai la tezele finale daca mergi la stiintele naturi dai la sfarsit din mate romnana si biologie sau fizica sau chimie.happy. Deci daca la ultimele doua nu te prea descurci ai putea da din bio.:*.