| GoldandSilver a întrebat:

Vreau sa va spun ca sunt in clasa a 9-a la profil filologie bilingv engleza si vreau sa va zic ca nu-mi place aici, asa ca am decis sa ma mut. Imi doream tare mult sa ajung la stiinte sociale(tot bilingv) pentru ca imi place geografia, si putini istoria, stiintele sociale si ca faci 2 ore de mate pe saptamana pana intr-a 12-a inclusiv. Problema este ca-mi place si chimia, biologia si putin fizica si nu stiu daca sa ma mut la stiinte sociale sau la stiinte ale naturii. Vreau sa urmez geografie si ma gandeam ca stiinte sociale m-ar ajuta mai mult, insa mi-ar fi dor de bio si chimie. Mi-am dat seama ca daca vrei la uman trebuie sa nu-ti fie dor de ele intr-a 11-a si a 12-a. Va rog sa ma ajutati, un sfat mi-ar fi de folos, chiar nu stiu ce sa aleg.

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,gandeste-te de 1000 de ori inainte sa faci alegerea corecta, asta pentru ca de multe ori ne decidem in privinta unor chestii in ultimul moment si nu de putine ori alegerea este cea nepotrivita.Inteleg care sunt materiile care tie iti plac,dar la filologie-bilingv engleza, la profil uman, chimia, fizica si biologia nu mai sunt precum cele de la profil real, gen stiinte ale naturii.Sunt mai simplificate, deci daca te muti la alt profil s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta si sa intampini anumite dificultati cu aceste materii, mai ales pentru ca ele nu se aseamana nici macar cu ce ai facut tu in scoala generala. Vrei sa mergi catre o facultate de geografie sa inteleg? Pai in cazul asta stiinte sociale este profilul potrivit, cu toate ca faci mai multa istorie decat geografie...dar oricum daca ai merge la stiinte ale naturii, mai tarziu cel mai probabil te-ai indrepta catre medicina si nu stiu cat de mult iti doresti tu asta. Sper ca te-am ajutathappy

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Alege prima varianta.