| Jemary a întrebat:

Salut tuturor! Am si eu o problema. Intentionez sa urmez Facultatea de Limbi Straine si nu stiu ce limba sa aleg pentru incepatori. Ati putea sa imi sugerati anumite limbi si de asemenea sa va argumentati alegerea? PS: Se exclud limbile engleza(limba avansata), franceza si germana. Multumesc!

3 răspunsuri:
| angus35 a răspuns:

Poti sa alegi sa studiezi limba spaniola avand in vedere ca e foarte vorbita in lume si este relativ usor de invatat.Acum depinde si de tine daca iti place aceasta limba si o asimilezi usor.Succes!

| Jemary explică (pentru angus35):

Ma intereseaza sa fie cautata nu ma intereseaza dificultatea! Nu stiu cat de cautate sunt astazi limbile latine...

| moegie0dattebayo a răspuns:

Daca as avea ocazia as invata rusa deoarece este limba vorbita de multi oameni de afaceri bogati si companii multinationale, de asemenea numarul vorbitorilor de limba rusa a scazut deci este un sector cautat, chineza deoarece China este o mare putere economica despre care multi spun ca nu si-a atins inca apogeul si care va deveni cea mai puternica tara la nivel mondial sau limbile nord-europene. Nivelul de trai este foarte ridicat in tarile scandinave, Finalnda, Olanda etc. De asemenea exista putini vorbitori.