| anonim_4396 a întrebat:

Ce limbi straine se cauta? Vreau sa dau la litere, la 2 limbi straine si nu stiu ce sa aleg. As vrea engleza-franceza, dar colegii mei au spus ca toti stiu engleza si franceza, iar profa de franceza au zis ca doar au impresia ca stiu, ceea ce m-a amuzat. Chiar asa si este. Unii doar au impresia ca stiu. Aceste 2 limbi nu sunt usoare deloc. La firme din cate am inteles limbile cele mai cautate sunt engleza si franceza(chiar daca toti le stiu). Si profa ne-a mai spus ca celelalte limbi nu prea sunt cautate. Asa sa fie? Spaniola sau italiana sunt mai putin cautate ca engleza si franceza? Germana nu as alege pentru ca e o limba grea si rece, ca si rusa, nu imi place cum suna.Imi plac engleza si limbile latine(spaniola, franceza, etc.) Poate imi dati un sfat. Sunt cautate sau nu celelalte limbi?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Engleza este la ora asta cunoscuta de mute persoane cu studii superioare si cu un nivel inalt de pregatire. De aceea, daca vrei sa fii foarte bun, nu consideri engleza ca o limba straina.
Franceza este foarte frumoasa si utila, nu cred ca sunt multi cunoscatori la nivel foarte inalt. Multi o stiu la nivel conversational, ceea ce nu ii ajuta daca vor sa se angajeze ca translatori sau traducatori.
Spaniola vorbesc foarte putini oameni in Romania multi au impresia c-o stiu de la telenovele). Cred ca este destul de cautat un traducator bun si autorizat de spaniola.
Cat despre germana, sa stii ca e cea mai cautata si bine platita dintre limibile europene, cu exceptia englezei. Se fac multe traduceri tehnice din germana si exista putini cunoscatori excelenti ai acestei limbi.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Engleza si franceza sunt limbi de circulatie internationala, e bine sa le cunosti, daca pe langa ele mai poti invata macar una(italiana, spaniola...) e ok.

| ellene a răspuns:

Engleza-spaniola cea mai buna alegere happy

| MisterKat a răspuns:

Incearca sa inveti pe langa engleza, o limba mai nefolosita precum poloneza, ceha, portugheza! De asemenea ai putea sa inveti japoneza, chineza sau araba. Mult Succes la litere! Apropo, vrei sa te faci profesoara de limbi straine?

O zi buna!

Daniel.

| DianaLostInDreams a răspuns:

Engleza si franceza.Mai bine invata in plus de engleza si alta limba, pentru ca engleza stie cam toata lumea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Pe lângă o limbă de circulație internațională, orientează-te spre o limbă rară, gen: arabă, greacă, țigănească, turcă, dialecte ale lor.
Vor fii la mare căutare într-un timp relativ scurt.
Mult succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Engleza-Italiana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chineza si rusa sunt cele mai cautate in momentul actual. spaniola e mult mai cautata decat italiana pentru ca este si mult mai vorbita(toata america centrala si de sud).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca si greaca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite eu detin un nivel foarte inalt al limbi spaniole. vorbesc perfect si cu accent, inclus un nivel de a scrie de 90 la suta. in orice tara a lumi mergi dupa engleza cu limba spaniola vei triunfa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca pe langa engleza/franceza o limba mai putin cunoscuta ( araba, rusa, limbi nordice, japoneza, etc) te va ajuta foarte mult. Cu un pic de ambitie si perseverenta vei triuMfa

| eu1893 a răspuns:

Incearca limbile nordice happy

| laura91 a răspuns:

Buna eu ma voi inscrie anul acesta la facultate in Bologna - Italia, si vreau sa dau tot la limbi straine. pot alege 3 limbi, o sa aleg engleza, o limba de circulatie redusa si mai grea ma gandesc la olandeza, daneza, iar a 3-a limba o sa fie ceva mai usora, probabil spaniola, pentru ca daca as alege franceza deja mi-ar fi foarte greu...plus ca trebuie sa invat si italiana obligat- fortat pentru ca in limba asta o sa studiez.deci te sfatuiesc sa-si alegi si o limba grea.chiar se cauta.