| Kilop a întrebat:

Salut! Un minor poate deveni electrician dacă are 10 clase?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Urmezi un curs profesional. N-ai spus in ce domeniu (poate fi electrician in constructii, auto, etc) dar uite un exemplu: https://www.cfpdr.eu/curs/electrician-constructor/
Trebuie sa primesti certificat de calificare recunoscut de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale si Ministerul Educatiei, insotit de suplimentul descriptiv care atesta competentele dobandite.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, deoarece nu esti calificat.

| edawn a răspuns:

Buna!
trebuie sa fie calificat
fie ca faci un curs acreditat cu toate actele in regula si/sau astepti pana in a 12 a sa iti iei atestatul (se aplica la orice profil tehnic )

| iulia0910 a răspuns:

Daca are liceul specializat da un liceu industrial