| Daniel2906 a întrebat:

Salut! Un sfat va rog. Daca iti cauti un nou loc de munca iar pe CV la ultimul loc de munca ai doar o lună lucrată, nu este un semn de intrebare pentru firmele la care aplici? Adică să o ia ca pe un semn rău neștiind de ce ai lucrat doar atat sau de ce vrei sa pleci de acolo dupa doar o lună.
Multumesc happy

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

In CV se trece doar ce te avantajeaza, nu vad de ce ai scrie de un job la care ai stat doar o luna si sa stai cu teama. mentioneaza celelalte locuri de munca unde ai stat mai mult

| Simpatic a răspuns:

Poate va fi un semn de intrebare sau poate nu. Insa nu la toate fostele locuri de munca ai lucrat doar 1 luna de zile, nu?
In orice caz, cine are nevoie de personal, nu va lua asta in calcul, asa ca nu iti face atatea griji. Pregateste totusi o scuza buna in caz ca vei fi intrebat despre acest lucru adus in discutie de tinewinking

| Daniel2906 explică (pentru Simpatic):

Sigur, doar la ultimul am 1 luna

| Simpatic a răspuns (pentru Daniel2906):

Atunci nu ai pentru ce sa iti faci mari probleme...
vei vedea daca conteaza sau nu, live

| relian a răspuns:

Daca ai o luna lucrata nici nu treci aia in CV laughing nici nu ai apucat macar sa lucri de proba, cum se spune, asa ca nu treci in CV ca ai lucrat o luna pe undeva.

Nu treci tu nici daca asa sar trece, pentru ca normal o sa bata la ochi sa vada ala ca lucri cate o luna pe ici colo, din start te elimina, deci nu treci unde ai lucrat cate o luna doar.Nici unde ai liucrat cateva luni nu treci.
Treci acolo unde ai lucrat ceva ani, sau cel putin un an, dar motivul plecarii sa fie unu plauzibil si credibil, ceva te-ai lasat ca era prea departe, iti lua f mult timp sa ajungi, era in alta localitate bla bla.

De regula ar trebuie sa te intrebe si motivul pentru care ai plecat.De fapt nu te angajezi cu CV, ala arata doara ce stii tu sa faci, ce pregatire ai, experienta, pe unde ai lucrat.
La angajare completezi o alta hirtie unde te intreaba pe unde ai lucrat, cit timp, de ce ai plecat, unde locuiesti, sau in cate locuri ai locuit si alte povesti de genul asta, dar asta nu-i CV.

| Daniel2906 explică (pentru relian):

Chestia e ca lună aia e oarecum relevanta deoarece e intr-un nou domeniu in care nu am mai lucrat, vreau sa ma schimb din productie in vanzari/comert laughing. Plus ca daca scot luna aia din CV, ramane ceva timp nelucrat 1-2 luni...si angajatorii iar se intreaba de ce ai pauza...

| relian a răspuns (pentru Daniel2906):

Poti sa treci ca ai lucrat din anul X pana in anul Y, nu sa treci exact luna ziua, ca idee, asa e mai bine.No sa mai se uite nimeni la nimic, oricum nu te verifica careva laughing poti sa treci orice acolo, daca li se pare lor ca esti prea bun, sigur te vor intreba cate ceva, in rest nu se uita sau sa te angajeze careva dupa CV, sa fim seriosi.

| Frank51 a răspuns:

Da, orice companie care se respectă (ma refer acum la multinaționale, corporatriști), se vor uita atent la toate detaliile. Nu o vor lua ca pe un semn rău, ci maxim neutru.

| MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad a răspuns:

Nu e nevoie sa vorbesti fostul angajator de rau, poti pur si simplu sa nu incluzi acel loc de munca in CV, nu se intampla absolute nimic.
Crede-ma, eu am avut locuri unde am renuntat la job si mai devreme de o luna cand am vazut cat de urat sunt tratati angajatii. Intreaba angajatorul de ce ai pauza in CV, si ce? Zici si tu ca ai avut o problema personala pe care intre timp ai rezolvat-o, poate ai avut temporar grija de o ruda, etc. Le spui doar de jobul dinainte de acesta. Nu esti obligat sa le zici ce ai facut tu de fapt in timpul "liber", ca nu sta sa verifice nimeni daca ai inventat problemele personale sau nu. Nu e mare filozofie sa fi vanzator. Altii ai pauze si se luni luni intregi in CV, sau isi gasesc primul job la 30 de ani, si tot se descurca.
Bafta! tongue