| megalodon12 a întrebat:

Urmeaza clasa a 11 a si vreau sa stiu din timp ce planuri imi fac. Sunt la profil mate-info, imi place mult informatica si vreau sa merg mai departe pe domeniul IT, informatica. Nu sunt decis la ce facultate sa dau. Am nevoie de ceva sfaturi...

Pareri?

2 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

La UBB poti sa te inscrii incepand cu clasa 11a la niste concursuri ce iti testeaza cunostinele.
Nota pe care o vei lua (daca iti convine) o vei putea folosi ca nota de admitere, deci ai putea scapa de stresul cu admiterea pe vara.

| Hallowrobert a răspuns:

Daca iti place informatica, desigur ca ar fi bine sa mergi la o facultate in domeniu.

Acum depinde ce iti si place, spre exemplu daca iti place matematica, fizica si materiile electrotehnice, iti sugerez sa urmezi Automatica si Calulatoare Bucuresti/Iasi/cluj.

Daca vrei DOAR info, urmeaza o univeristate normala de informatica, spre exemplu Informatica UB sau UBB info Cluj sau Iasi.

Cam astea sunt cele mai cautate si bune univeristati din domeniu.

O parere care ar fi cele mai bune, ar fi AC Bucuresti pe partea de politehnica, si UBB Cluj informatica pe partea de universitate.

Fiecare facultate enumerate de mai sus au si examen de admitere, deci daca incepi si inveti din a 11a, va fi un avantaj extrem. BAFTA!