| Diminaku a întrebat:

Vedeți voi eu ca și profesie, fiind împins de la spate a alege, mi-am ales cea de mecanic auto. După un timp am început să mă gândesc că nu este o alegere atât de rea(bani, weekend liber, capacitatea de a-mi repara singur mașina), asta până în clasa a X-a (adică anul ăsta) când odată ajuns la service mi-am dat seama de o mare problemă: mie nu-mi place treaba asta! Când încerc să fac un lucru, chiar dacă îl știu în teorie, mă încurc puțin singur. Am deseori senzația că sunt acolo degeaba și tot ce fac este să îi încurc pe ceilalți. Am vorbit odată cu dirigintele meu, iar acesta mi-o spus cum încă din clasa a IX-a se gândea că s-ar putea întâmpla acest lucru, asta deoarece, conform observațiilor sale și ale altor profesori, această meserie nu pare de mine, nici liceul unde sunt nu e de mine, deoarece eu ar trebui să fiu la alte licee mai bune, pe o profesie care necesită gândire (gen ceva care să aibă legătura cu materia, nu și cu practică/construcții sau alte lucruri asemănătoare).
Iar aici prin firul narativ vor veni 2 întrebări și situații:
1.Ce ar trebui să fac? Adevărul este că îmi este destul de frică să schimb liceele sau chiar și clasa acum, la mijlocul clasei a X-a. Adică ce voi face la celelalte licee și clase (ar trebui să precizez că sunt în învățământ profesional, care este muuuult mai ușor decât cel de liceu normal)? Cum voi recupera materia din 2 ani la timp pentru a-mi menține și notele și a-i ajunge pe ceilalți "noi-colegi"?(și asta în nici măcar jumate de an).
2.Dat fiind că sunt destul de diferit față de colegii din liceul în care mă aflu am privilegiul de a fi printre singurii care participă la activități educative și concursuri, fără a avea concurență din partea propriului liceu (și trebuie să spun, e destul de plăcut să merg la concursuri, ăsta sunt eu, mi se par mult mai interesante decât repararea unei mașini). Anul acesta urmează să merg la Olimpiada de Geografie deci mă pregătesc destul de intens (+având în vedere că mai am doar 2 săptămâni, acum și mai mult), iar datorită acestui fapt am cam dat skip la ore (nu este o problemă atât de mare, materie relativ ușoară= recuperare mult mai ușoară), dar adevărata problemă ar fi că am făcut asta și când o fost vorba de practică (evident se știe acolo de ce), dar întrebându-l pe diriginte dacă se pot întâmpla ceva probleme, el mi-o răspuns că s-ar putea ca șefii de la service să se supere destul de tare pe mine (iar în cazul ăsta, chiar dacă el nu mi-o spus, aș putea fi dat afară). Iar pentru profesională asta înseamă tratamentul clasei, căci de obicei o persoană dată afară de la service nu prea mai are unde să fie repartizată, ceea ce înseamnă absențe la prezența în service (chiar dacă nu mai există unul) și lipsă note la practică. R.I.P. clasă, ai rămas repetent. Eu unul, fie că aș putea să refac clasa a X-a sau nu, m-am gândit că în primul rând, renunț la acest profil (nu este al meu, nu îmi place, mă simt exact că muncitorul care își urăște meseria din inimă/ură pură) și schimb liceele, fac școală acasă (dacă se poate și aici vine o mică întrebare, dacă se poate face?) ori renunț complet la școală (iar, venind la pachet cu scenariul, această alegere îmi face cel mai mult cu ochiul) Sincer să fiu, într-un fel aș vrea să rămân pentru a putea schimba profesia, fiind "obligat" de împrejurări, dar tot mă îngrozește ideea de rămâne repetent. Habar n-am ce e mai rău: să nu mai trec anul sau să-l trec și să fiu nevoit să fac același lucru pe care îl urăsc și anul viitor.
Mă puteți ajuta cu sfaturi? Simt că o iau razna în liceu (parcă toate orele de la profesională au început să arate la fel) (iar pe lângă asta mă simt că un robot căruia profesorii îi pun o pâlnie în ureche și încearcă să verse informația înăuntru/adică pe scurt, ora nu mai are niciun farmec). Ceea ce mă învață nu este ce vreau eu să învăt și nici măcar nu încearcă să îmi atragă atenția. De ce e atât de greu să fiu mai bun? Și de ce nu pot să fac să-mi placă treburile astea?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mihai314 a răspuns:

Salut. Sfatul meu este următorul: incerci sa termini semestrul asta cu bine pentru a termina clasa a10 a cu bine si vezi la sfarsitul clasei a10 a daca te poti transfera la alt liceu. Nu stiu sigur, dar ori te poate transfera din clasa in care ai ramas adica de exemplu sa intri direct in clasa a11 a sau te poate baga in clasa a9 a. Ideea este sa nu iti fie nicio rusine si sa nu ai nicio frica si sa faci ce trebuie facut pentru ca asa e clar ca nu poti continua. Dar cel mai important lucru este sa gasesti ceva care sa iti placa, o meserie, dar ideea este ca trebuie sa fii sigur ca iti place, sa te interesezi de ea, pentru nu a repeta greseala. Daca gasesti altceva ce iti place (de exemplu ceva legat de geografie, ca am vazut ca ai spus) fa-ti lucrurile in functie de ea. Dai la un liceu la profil uman, o sa faci geografie (eu acum vorbesc pe exemplu, poate nu iti place asa mult) si asta inseamna ca faci ce iti place si continui si cu facultatea. Ori daca nu, poate ai alta pasiune, tu stii. Iar la faza in care ziceai ca o sa trebuiasca sa-i ajungi pe ceilalti colegi daca te transferi, pot sa iti spun ca daca vrei cu adevatat sa scapi de mecanica (asta unu la mana), iar 2) daca si gasesti altceva care sa-ti placa vei fi automat motivat sa înveți cat mai mult si sa obtii ce iti doresti si sa faci progrese mari. Ai incredere in tine si o sa reusesti orice.