| AlexAlxAlex a întrebat:

Hey!
Anul acesta am examen de sfarsit al clasei a8 a si am cateva intrebari despre examen.
1.Foaia aceea pe care ti-o da ca tu sa scrii le ce liceu vrei sa intri, ti-o da inainte sau dupa examen.
2.E adevarat ca examenul e mai usor ca simularea?
3.Cam cat dureaza (aproximativ), dupa ce am dat examenul, sa se afiseze notele?
4.Eu sunt inca putin cam indecis in privinta cu liceul, asa ca eu as vrea sa ma duc la un liceu destul de bun din judet, se afla pe locul 3, pentru ca este aproape, langa este un loc unde face pizza foarte misto, multi dintre prietenii mei de la bloc de duc acolo, e foarte bine dotat si tot asa, dar rudele imi zic sa ma duc la liceele dupa locul 1 sau 2 (acelea fiind foarte departe de mine), si nu cunosc pe nimeni, poate ca intr-adevar, sunt licee mai bune ca acesta dar ce rost are sa ma duc acolo, ca daca ma duc la acesta de pe "locul 3" si iau nota mare la bac, pot ajunge unde mi-am propus, deci ce parere aveti despre aceasta intrebare, ce sa aleg?(am uitat sa mentionez ca eu sunt un elev mai bun si chiar as putea ajunge cu usurinta la liceele de pe locul 1 si 2, dar totusi)
Cel ce are un raspuns mai dezvoltat primeste funda!

Răspuns Câştigător
| anonimaalee29 a răspuns:

1. Dupa examen, ca sa poti vedea la ce liceu ai putea intra cu media pe care o ai.
2. Da, examenul este mai usor decat simularea. La subiectul 3 exercitiul 2 este cam greu(la matematica) in rest exercitiile sunt ok. La romana trebuie sa urmaresti ce a fost anii trecuti(de exemplu a fost genul liric 2 ani la rand). Nu este imposibil sa pice ce a fost si anul trecut, ministerul e imprevizibil happy
3. De obicei examenele se dau luni si miercuri, iar rezultatele apar vineri, dar exista si posibilitatea de a aparea luni.Depinde de cat de repede se corecteaza.
4. Trebuie sa te duci la ce liceu doresti tu. Daca faci cum iti spun parintii o sa te gandesti "cum ar fi fost daca m-as fi dus acolo unde doream?" Chestia cu liceele bune este ca se preda foarte mult si profesorii sunt pretentiosi.iar din asta rezulta ca vei fi obosit mai mereu, nu vei mai avea timp pentru multe chestii. Liceul pe care il descrii tu pare ok, explica-le parintilor tai ca tu asta vrei, fiindca nu merg ei la liceul acela, ci tu. Nu cred ca este un liceu prost incat sa nu iei bacul cu o nota mare. Daca ai ambitie si inveti il poti lua cu o nota buna la orice liceu ai fi.Nu trebuie sa fii la primul sau al doilea liceu din oras
Si referitor la oameni..la liceele cele mai bune (locul 1, 2) elevii sunt aroganti, iar profesorii pretentiosi...Iar la liceul acela, daca spui ca ai prieteni acolo sigur te vei acomoda repede si fara probleme.
Succes la examen, sper ca te-am ajutat! La raspunsul 1 nu sunt sigura 100%, imi pare rau daca am gresit.

1 răspuns:
| Valentin771 a răspuns:

1.ti o da dupa ca nici nu ai avea cum sa ti o dea inainte sa spunem ca tu vrei in liceu de 9 dar ai media 8
2.asa se zice dar la matematica mereu sa te iei dupa ce se da la olimpici care mi se pare ca e la sfarsitul lui mai ca mereu se va da mai usor
3.consider sa te duci la liceul pe care il vrei tu alea de pe locul 3, locul 3 este un loc foarte mare dupa parerea mea si pana la urma nu czonteaza foarte mult liceul ca sunt elevi care i au bacul cu media peste 9 si sunt in licee de 5 si altii care sunt in licee de 9, 50+ si il pica, te sfatuiesc sa faci alegerea dupa avantaje /dezavantaje, daca sa spunem alegi liceul de pe locul 1 care sa spunem ca e la o distanta de 1 ora de tine si tu intri la 7.30 chiar merita sa te trezesti la 5.30/6?