| xDirecTx a întrebat:

Vreau sa dau la academia de politie din Bucuresti. Engleza mea e cam vasta si as vrea sa revizuiesc asta. Ce trebuie sa stiu? Adica care e programa si ce ar trebui concret sa invat? M-am uitat pe site si nu prea am inteles mare lucru...

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gasesti informatia in Anexa 7 ( pagina 47) a Regulamentului admiterii 2017 din pdf-ul; http://www.academiadepolitie.ro/......202017.PDF

| Awp_Alex_1990 a răspuns:

Salut.Pentru admiterea la Academia de Politie trebuie sa stii limba engleza(vocabular, gramatica), gramatica lb romane si istoria romanilor.Sa nu uiti de probele fizice.

P.S: Si eu doresc sa dau la Academia de Politie.Cati ani ai si de unde esti?

| xDirecTx explică (pentru Awp_Alex_1990):

18, Braila... scuze de intarziere

| Awp_Alex_1990 a răspuns (pentru xDirecTx):

Iti urez succes!

| Thoth a răspuns:

Ce inseamna ca "engleza ta este cam vasta"? Nu ai proprietatea termenilor in limba romana, dar vrei sa dai la Academia de Politie. S-ar putea sa iti pierzi timpul. Un sfat sincer.

| xDirecTx explică (pentru Thoth):

M-am referit ca nu prea am cunostinte extrem de avansate ale limbii engleze... Decat sa mai dai raspunsuri de genul asta mai bine stergi contul sau iti cauti ceva mai bun de facut. Un sfat.

| FaraNume1249 a răspuns (pentru xDirecTx):

Vast= cuprinzator, care contine multa informatie, de obicei aprofundata.
Cine ti-a zis mai sus ce ti-a zis avea dreptate. La academie iti trebuie si multa romana, nu doar engleza

| Thoth a răspuns (pentru xDirecTx):

Eh, uite ca incerc sa ajut neputinciosi ca tine sa mai puna burta pe carte. Ne este mai de folos tuturora.

Nu am chef sa intalnesc un politist care pierde lupta cu gramatica limbii romane in fiecare zi.