Întrebare recomandată | semyryan a întrebat:

Vreau sa plec in vara in strainatate ca muncitor necalificat in orice tara din europa de preferat Franta,Italia sau Anglia ca agricultor, ambalator s.a. si nu stiu unde as putea gasi un loc de munca... A mai fost cineva dati-mi o idee si nu imi dati site-uri ca am gasit si eu dar nu stiu daca sunt sigure. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Salut,sa nu cumva sa cauti locuri de munca in strainatate pe mercador sau tocmai, sau alte site-uri romanesti, sute de romani au fost santajati si fraieriti, mai ales prin plata in avans a unui serviciu.Cel mai bine e sa te duci prin intermediul unei rude sau cineva cunoscut.Am lucat in Belgia in constructie, luam 300 euro pe saptamana, 8 ore pe zi si nu aveam experienta deloc, luam cam 7 euro pe ora, alti colegi luau 12-15-18 euro/ora,dar aveau experienta(rigips,goldband,gresie faianta,tencueli,electrica,fatade exterior).Am lucrat si in Italia o scurta perioada,acolo e jale,numai excroci de patroni,am cunostinte in Milano,Venetia,Roma,Sicilia,ce muncesc ca robii si nu sunt platiti cu lunile,italienii sunt rasisti(ceream explicatie la patron cum de eu,ce munceam zi de zi, luam salar mai putin sau egal cat un coleg italian ce venea la munca o zi da una Ba, apoi cand dadea de greu zice ca el nu isi rupe spatele si preluam eu sa nu ramanem in urma cu lucrarea, patronul imi zicea sa ma uit in gradina mea), nu aveam dreptul la replica.In Anglia este mai bine,am niste colegi de scoala ce lucreza in constructii,altii la spalatorii auto,trebuie sa ai macar un prieten sa te lase sa stai la el o perioada pana gasesti acolo pe anunturi sau chiar plimbandu-te pe strada si auzind vorba romaneasca,te bagi in seama cu ei si intrebi, nu trebuie sa iti fie rusine, la inceput este greu, tuturor le-a fost, chiar daca acum s-au realizat si se cred stapani.Pana la vara strange bani de drum si macar o luna de chirie, sa nu ajungi sa te imprumuti ca apoi sa stai stresat ca ai sau nu de lucru si trebuie sa dai datoriile inapoi.Bafta

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Inscrie-te,fa-ti CV-ul si cauta-ti singur, fara intermediari, in tara in a carei limba vorbita te descurci :https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro=job&lang=ro&catId=482

p.s. joburile pentru straini sunt marcate cu dreptunghiul albastru--- numai la acestea poti aplica, contacta agentia nationala sau contacta direct angajatorul.

| niculita4tpu a răspuns:

Uite aici: http://www.meritangajat.ro/......in-anglia/ Anuntul e valabil pana la sfarsitul anului, dar pun pariu ca si in vara anului viitor vor avea nevoie

| adryang78 a răspuns:

Fereste-te de sarlatani! Eu ti-as sugera Anglia, romanii pot munci la liber acolo acum.
Cel mai mare site de job-uri in UK este Gumtree, intra si vezi ce-i pe-acolo.

| LuciWv a răspuns:

In Intalia si Franta poti gasi de lucru ca muncitor constructor cu un salariu de 1500-2000 de euro/Luna doar daca ai pe cineva acolo alt fel e mai greu sa gasesti singur.
Si Anglia ar fi o varianta buna, chiar mai buna ca Italia, desigur daca cunosti limba.

Bafta

| ladyinredsaunegru a răspuns:

Singurul lucru sa pleci "in afara"este sa ai pe cineva acolo, care te astepata iti ofera un pat si de acolo toate incep.

| RobertBalanta a răspuns:

Salut! Poti intra pe siteul acesta:e-jobs. Sper ca te-am ajutat.