| adutzz a întrebat:

Salut,vreau sa studiez psihologia clinica. as vrea sa stiu care sunt sansele de angajare intr-un spital sau o clinica. Deasemenea as vrea sa stiu detaliile despre aceasta munca.

5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Din cum ai formulat tu intrebarea suni ca mine in clasa a 5-a, cand voiam sa ma fac asistent universitar de limba engleza, fara sa am nici cea mai mica idee ce inseamna, dar imi placea cum suna :))
Psihologia clinica este specializare de masterat. Deci trebuie sa faci facultatea de psihologie normala si apoi, dupa facultate, masteratul il faci pe psihologie clinica. In sistemul de stat sansele sunt ca-n sistemul de stat - foarte mici si de cele mai multe ori pe pile. In sistemul privat, ca-n sistemul privat: locuri tot putine, dar ai sanse sa intri daca esti foarte bun. Informatii mai multe despre ce face un psiholog clinician etc. poti gasi aici http://www.clinicalpsychology.ro/
Mult succes si incredere, sa stii ca eu am fost cat pe ce sa devin ce voiam in clasa a 5-a, dar am ales o alta varianta, mai banoasa - deci se poate :)

| adutzz explică (pentru mixxjim):

Stiam de master, intrebarea a fost pusa in graba.

| ElenaSA a răspuns:

Ai sanse sa te angajeze, dar ai mult de lucru pana acolo: facultate, master, cursuri de perfectionare, dezvoltare personala...Succes!

| vangaelis a răspuns:

Vrei sa studiezi psihologia clinica happy dar nu stii detalii.
pune m ana si fa facultatea de psihologie si ai sa te lamuresti. Psihologia clinica este o ramura si specializare a psihologiei.

| standianaflorentina a răspuns:

Sanse la noi in tara, in Romania sunt exact 0%. Inafara sa zicem (avand in vedere ca esti roman)...2%. Scuze de dezamagire!