| WayhaughtK a întrebat:

Cine stie cum sta treaba cu studiile in America?
1. As vrea sa studiez psihologia acolo. Iar apoi sa raman permanent.
2. Nu am o familie bogata
Care ar fi sansele?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

De bursele Fulbright ai auzit? --- daca nu, documenteaza-te din continutul celor doua link-uri :
http://www.fulbright.ro/......0-11-40-21
http://www.fulbright.ro/......-2018-2019

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E destul de complicat. Poti incepe, cam din clasa a unsprezecea, sa depui cereri (on line) la facultati americane. Daca ai note foarte bune (peste 9, 70) si ai niste performante notabile (premii la olimpiade si concursuri nationale si internationale, articole publicate in reviste cu oarecare vizibilitate internationala, burse scolare internationale), e posibil sa te cheme sa dai niste examene. Va trebui sa iti suporti singura cheltuielile de deplasare si cazare acolo si nu stii daca te vor selecta. De asemenea, e destul de improbabil sa iti ofere o bursa asa ca va trebui sa gasesti o solutie sa iti platesti studiile (poate sa lucrezi, desi mi-e greu sa cred ca vei gasi un loc de munca suficient de bine platit). Dar daca iti doresti suficient de mult, sigur ca se poate. Important este ca pana acum sa fi avut performante scolare cu adevarat notabile, fiindca din pacate ei nu primesc, din Europa, decat pe cei absolut exceptionali.

| Nevroza a răspuns:

Nu ar fi ok sa studiezi facultatea de psihologie aici si sa pleci cu bursa?

| WayhaughtK explică (pentru Nevroza):

Sa plec dupa ce fac studiile?

| Nevroza a răspuns (pentru WayhaughtK):

In cadrul facultatii, printr-un proiect poate ajungi sa studiezi in afara... sau dupa ce termini si primesti o diploma valorificata international

| Ch0co a răspuns:

Trebuie sa ai medii mari si o nota mare la bac. Trebuie sa dai un examen numit SAT, care include engleza si matematica. Daca il iei o sa te cheme la un interviu si daca iei interviul, ai reusit. Nu stiu exact ce urmeaza dupa aceea, cum alegi facultatea.