| Adrianos112 a întrebat:

Salutare!
1. Ce fel de polițist pot deveni daca urmez Academia de Poliție după liceu?
2 Care sunt salariile în funcție de poziția pe care o primesc?
3. Care sunt probele sportive?
4. Care sunt cerințele pentru a intra acolo?

Răspuns Câştigător
| Carlitos121421 a răspuns:

Salut, daca urmezi Academia de Politie poti deveni in cele mai multe cazuri ofiter de politie(depinde de alegerea ta), salariul de debutant porneste de regula de la 1500 sau 2500 ron nu mai stiu exact. Ca probe sportive ai alergare de viteza si de rezistenta+aruncarea mingii medicinale, parca 8 m la baieti. Si in mare cam astea sunt. Pai ca si cerinte: sa treci testele psihologice/scrise/fizice, etc.

1 răspuns:
| Reevo a răspuns:

Poți deveni criminalist, anti drog, judiciar, rutiera...
Salariile de început undeva la 2400 -2800 lei dacă ajungi șef de birou sau mai sus creste și salariul
Am auzit ca probele sportive sunt destul de grele cat despre cerințe ca băiat sa ai peste 1 75 m și condiție fizica (evident).
Din cate știu trebuie sa fi vorbitor de engleza mai ai și alte materii istorie, romana, la care vei fi examinat.
Sper ca ți-am fost de folos.