| AiUnOs a întrebat:

Am 19 ani si as vrea sa aplic pentru jandarmeria romana. Problema e urmatoarea. La 16 ani m-am ales cu niste dosare penale ( 3 furturi auto, 3 conduceri fara permis si 1 distrugere prin incendiere). Sper ca ele sa se contopeasca si cred ca voi primi o amenda penala si ceva munca in folosul comunitatii. Dosarele se afla in curs de cercetare de aproape 3 ani fara solutionare. Pe langa ele mai dunt chemat in instanta pentru anularea urmaririi penale intr-un alt dosar tot penal. Cum ma pot impiedica acestea in ceea ce vreau sa fac si cum pot indrepta lucrurile. Legea spune ca nu pot aplica pentru aceasta functie daca am fost condamnat sau sunt in curs de cercetare doar daca intervine reabilitarea. Este adevarat ca daca eram minor nu se pune in cazier? Si daca nu, cum pot aplica aceasta reabilitare. Multumesc frumos!

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti candida la nici o scoala MAI, avand in vedere prevederile Ordinului MAI nr.177/201, Anexa 2, citez:
"ART. 6.(1)Condiţiile legale de recrutare a candidaţilor pentru admiterea în instituţiile de învăţământ pe locurile destinate formării iniţiale a cadrelor militare, precum şi pentru încadrarea în funcţii de cadre militare prin rechemare în activitate, încadrare directă sau transfer din cadrul instituţiilor din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, sunt următoarele:
g) să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
h) să nu aibă antecedente penale, cu excepţia situaţiei când a intervenit reabilitarea;
i) să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni;"
Tu nu indeplinesti cele 3 conditii obligatorii.

| AiUnOs explică:

Punctul g) cred ca-l indeplinesc, la punctul i) astept solutionarea iar la h) ma pot folosi de reabilitare dar nu stiu cum se aplica

| Ioandelasal a răspuns:

Nu indeplinesti conditia de la lit.g), avand in vedere ca ai savarsit infractiuni si nici cea de la lit.h).
Reabilitarea poate fi de drept sau judecatoreasca, citeste art.165-170 din Codul penal.

1 răspuns:
| Suki08 a răspuns:

Se pune in cazier chiar daca esti minor, nu poti da la jandarmerie cu atatea dosare penale wtf, si ce ai avut in cap de ai facut asa ceva?

| AiUnOs explică (pentru Suki08):

Varsta, dar ce crezi despre reabilitare?