| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare la care e destul de dificil de raspuns dar am zis totusi sa incerc aici: care este nivelul de engleza pe care trebuie sa il ai ca sa pleci in SUA prin Work and Travel. Am citit peste tot ca trebuie sa stii la nivel de conversatie, dar tot nu imi dau seama happy Si mai am cateva nelamuriri: cam cat dureza interviul de la ambasada si ce joburi recomandati?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cele 2 vize solicitate: "work" sau "travel" au cerinte total diferite una fata de cealalta.
Ca turist, calatorind in USA, trebuie sa aplici online pentru viza si nu-ti trebuie sa dai nici un examen de limba. Ca turist, nu-i nevoie sa fii vorbitor de limba a tarii unde calatoresti, poti chiar ca-ti angajezi translator sau ghid, deci, ca turist nu-i nevoie de nici un examen de limba!

Dar, daca vrei sa aplici pentru "working visa" (munca), atunci iti cauti joburi online, iar in momentul in care ti-ai gasit si ai facut contractul cu compania respectiva, ceri viza de munca, atasanad contractul de munca.

Testul de limba se cere doar daca emigrezi in USA, sau alta tara vorbitoare de engleza. Testul oficial de engleza se da la Ambasada Marii Britanii de la Bucuresti.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult pentru raspuns dar eu ma refeream la programul Work and Travel pentru studenti happy le faci pe ambele pe perioada verii, iar cu viza esti ajutat de o agentie (care iti gaseste cazare, loc de munca si informatii). Din cate am inteles e necesar un interviu in engleza si nu prea gasesc informatii despre acesta. Multumesc oricum! happy