| laur92 a întrebat:

Salutare, as vrea sa ma inrolez in armata si as vrea sa stiu cum sunt probele psihice si fizice... a dat careva de curand la armata? au bagat cativa frica in mine cu probele psihice cica fiind grele rau spun ei... de cele fizice nu imi este frica big grin

4 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Nu sunt probe psihice ci psihologice! Diferenta e destul de mare! Si nu sunt atat de grele, ideea e ca trebuie sa iti mearga mintea destul de bine si sa fi capabil sa faci niste corelatii logice intr-un timp cat mai scurt. De exemplu te pune sa aranjezi in ordine crescatoare niste cuvinte (cum ar fi mare, mic, mijociu). Dupa care ai si doua teste de personalitate, la care e cam greu sa minti, iar daca faci asta esti prins foarte usor si poti pica si de aici, in momentul in care te cheama la interviu (care se face pe baza a ceea raspunzi).

| NevastuicAaA a răspuns:

La cele psihice nu cred ca poti sa faci ceva.Acolo incearca sa vada daca esti normal.Adica sa nu fi un psihopat care cand a pus mana pe pusca a omorat pe toata lumea.Deci nu cred ca ai cum sa te pregatesti.La probele fizice trebuie sa ai forta si rezistenta! 100% ai sa ai o proba de alergare.

| laur92 explică (pentru NevastuicAaA):

Da stiu ca se da traseu utilitar de 2 km in 10 minute, tractiuni, aruncarea cu mingea medicinala, mers pe bara de echilibru, taras pe sub obstacol, saritura la capra