| Andrei_Sinca_1992 a întrebat:

Salutare.as vrea si eu sa aflu va rog niste firme serioase de plasare la muncă în străinătate, ca eu is satul de tepari..multumesc!

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gasesti locuri de munca active ( la acest moment) pe portalul EURES :http://www.eures.anofm.ro/ Apeleaza la ajutorul unui consilier EURES --- il gasesti la AJOFM-ul din judetul de domiciliu.

| Andrei_Sinca_1992 explică (pentru alessia5158):

Da stiu si eu. dar problema e ca nu am nici o calificare cum se cere pe acolo, gen sudor, zidar, etc..si nu stiu asa bine nici engleza, doar putin asa.

| alessia5158 a răspuns (pentru Andrei_Sinca_1992):

Se pare ca esti genul "pica para..."!--- nici nu ma mir ca, pana acum, ti-ai luat numai tepe! Trebuie sa intelegi ca nimeni nu-ti pune jobul pe tava! --- cauta activ si urmareste fluxul ofertelor de munca! Ai la dispozitie :
* portalul https://ec.europa.eu/eures/public/ro/homepage --- pentru unele joburi de muncitor necalificat poti contacta direct angajatorul din tara respectiva.
* portalul http://www.eures.anofm.ro/

p.s. Nu e greu sa faci un drum la AJOFM, sa contactezi un consilier eures!---- vei dobandi mai multa informatie folositoare pentru cautarea unui loc de munca in strainatate. Succes!

| untu a răspuns:

Mergi la ANOFM din localitatea ta si vezi ca sint afisate acolo ofertele pentru strainatate si poti sa-ti faci actele legale, contract si carnet de munca!

| Andrei_Sinca_1992 explică (pentru untu):

Da stiu am auzit si eu. merci oricum.dar problema e ca nu am nici o calificare gen zidar, sudor, instalator etc. si nici nu stiu nici o limba straina. sad

| untu a răspuns (pentru Andrei_Sinca_1992):

Ce studii ai facut? Trebuie sa te inscrii la niste cursuri de calificare si de incadrare la locul de munca care dureaza 6 luni la un profil sau o meserie aleasa, ceva care o sa-ti placa cel mai mult!