| Lester23 a întrebat:

Salutare. Care este diferenta dintre un agent de politie provenit dintr-o sursa interna si una externa? Daca de exemplu, eu intru in politia romana prin sursa externa - ce avantaje/dezavantaje am fata de cei care au facut scoala de Subofițeri/ofiteri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Diferențe prea mari nu o să fie. O să fii ca și un agent de poliție care termină o școală (fie cea de la Cluj, fie cea de la Câmpina).
Când te vei înscrie la sursă externă o să candidezi pentru posturi de agenți deoarece: Ofițerii de poliție pot proveni și din rândul agenților de poliție absolvenți, cu diploma sau licenta, ai instituțiilor de învățământ superior de lungă sau scurta durata ale Ministerului de Interne sau ai altor instituții de învățământ superior cu profil corespunzător specialitatilor necesare poliției, stabilite prin ordin al ministrului de interne. (Legea 360, art. 9 (2)) - prin urmare, din cetățean nu poți fi ofițer peste noapte.

Cei din școală semnează contract cu statul pe 10 ani, când aceștia își încep studiile.
Cei din sursă externă semnează contract cu IPJ-ul pe 2 ani.

(Având în vedere că Poliția Română are nevoie de personal, nu îți face prea mari probleme cu ăia 2 ani - o să fie prelungiți DAR să îți faci bine treaba).

O altă diferență este faptul că tu prin sursă externă știi exact unde ajungi. (Județ și localitatea - cu aproximație)
La sursă internă (școala) nu ai o siguranță că vei lucra în județul tău, sau cel puțin aproape- totul contează cât de serios ești în școală.

Salariul este același - nu o să fie diferențe la salar. (Diferențele o sa le facă sporurile).
Munca și prestația este aceeași.
Uniforma și gradele sunt aceleași (1 agent din școală = 1 agent din sursă externă).

! Școala durează 1 an (6 luni partea teoretică în școală + 6 luni partea practică)
La sursă externă partea cu școala nu există DAR vei urma un curs de câteva luni, desfășurat de IPJ-ul tău în weekend -cel mai probabil)

Materia de admitere, din nou e o diferență.
La sursă externă ai: psihologic, sport (există situații în care nu este necesară- birourile), scris din legi (Legi ce îți vor fi specificate de către IPJ în tematică), + va fi nevoie de un permis port armă
La sursă intrernă ai: psihologic, sport, scris din legi, civică, logică, română, limbă străină la alegere (engleză/franceză).
! Proba sportivă ar putea suferi, cât de curând, niște modificări.

Diferențe de specializare
În școală îți vei alege o anumită specializare (pașapoarte, DRPCIV, DOS, rutieră, ordine publică e.t.c.)
La sursă externă specializarea este deja specificată (cele mai dese fiind Ordine Publică)

Diferențe de cunoștințe
E clar că acei care au făcut școala o să aibă mai multe cunoștințe teoretice. Dar teoria e nimic, practica e importantă.

Transferul
Partea cu transferul, în cazul sursei externe, nu știu cum funcționează- probabil, mai greu decât cineva din școală.

Succese!

| Lester23 explică (pentru catalin09023):

In regula, multumesc frumos! Deci trebuie sa am permis port arma pentru a fi eligibil.
Daca sunt student ar merita sa aplic pentru sursa externa sau sa astept sa termin facultatea? (E privata in domeniul it-management)

| catalin09023 a răspuns (pentru Lester23):

Daca se scot posturi, merita sa aplici.
Prin 2023 se estimeaza ca nu va mai fi deficit asa de mare, prin urmare- nu vor mai fi scoase asa multe locuri la concurs din sursa externa.

Permisul port arma il faci la un cabinet specializat (vreo 50 de lei costa).

Facultatea o poti continua si in timpul serviciuliu. (Conform legii 360/2002 Art 28 lit e) Politistul are dreptul la: oncedii de odihnă, concedii de studii... (prin urmare, cand vei avea examen iti iei concediu)
+ facultatea. daca e acreditata, va fi un plus pentru a promova in gradul de ofiter- cand vor fi locuri disponibile. (la caziere se cere domeniul tau, in principiu - IT).

Eu zic sa incerci, iar daca nu - why not- incearca la scoala de politie- repede trece happy

| Lester23 explică (pentru catalin09023):

La scoala de politie e riscant ca nu se stie dupa unde esti repartizat. Stand in Bucuresti, repartizandu-ma in alt oras iti dai seama ca nu mi se pare ok laughing de aceea optez pentru sursa externa ca stiu clar unde ma bag

| catalin09023 a răspuns (pentru Lester23):

Privind scoala:
Chiar acum 2-3 zile a fost trimisa o propunere de modificare legislativă privind repartiția după finalizarea școlii.
O sa stii din ‘nainte (când te înscrii pentru scoala) câte locuri va scoate "la bătaie" fiecare judet.

Oricum, și dacă ai stii numărul, dacă nu ești in top nu ai siguranța ca vei prinde acolo.

Dar da, ai dreptate. Sursa externa îți oferă câteva "beneficii".

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ai zice ca ai dezavantajul ca nu ai facut scoala, si prin urmare e mai usor sa gresesti.