| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Ce studii trebuiesc pentru a deveni șofer de tir și a da de categoriile C+E?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu s-a schimbat legea si nu se cer mulet clase, fiind suficient sa ai scoala general terminata unde stii sa scrii sis a citesti, ca s apoti invataLEGISLATIA RUTIERA si poti sustine examenul computerizat auto.

Pentru tiruri si autocare/autobuze cred ca este o limita de varsta, sa ai peste 23 sau 24 de ani.

Important si eliminator vor fii testele si analizele medicale care se vor face inainte de a face scoala de soferi (testul psihiatric, analize medicale de boli samd).
Succes la scoala de soferi si la examenul auto!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc! Se merită să mai continui liceul, 11 clase la profesională?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, merita, fiindca poti sa termini la seral 13 clase si apoi sa-ti sustii BAC-ul, ca sa ai o diploma in buzunar, poate peste ani doresti sa te angajezi undeva unde se cere liceul terminat si BAC-ul luat.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pai faza e că nu mai doresc sa dau la seral că să iau bac ul fiindcă la 17 ani sa fii clasa a 9-A nu e ok...

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce daca?
Ai tot timpul din lume sa termini liceul, fiindca oricum nu vei fii in clasa cu copii mici, tu fiind eligibil numai pentru cursul seral si acolo vor fii si oameni maturi, poate chiar mult mai mari ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ok, Mulțumesc de sfat!