| TheSpectacularSpidey a întrebat:

Salutare,ce trebuie sa fac pentru a obtine o bursa la o facultate? Adica care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez,(as prefera o bursa in Marea Britanie).Si mai vreau sa stiu,daca sunt la economic pot sa ma duc la olimpiada la istorie? Sunt cel mai bun din liceu la istorie insa profa de istorie nu mi-a spus nimic de olimpiada, cum ma pot inscrie la olimpiada?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

La olimpiada participa orice elev, de la orice profil de liceu, elevi foarte buni la istorie, sau la geografie, sau la limbi straine etc. pot fi oriunde, si la filo, si la mate-info, si la economic. In primul rand trebuie sa vorbesti cu profa de istorie, sa-i spui ca te intereseaza, nu ti-o fi spus nimic ca n-o fi stiut ca vrei sa mergi. Pentru bursa in Anglia in primul rand trebuie sa stii limba foarte-foarte bine, evident, sa poti face fata cursurilor. In al doilea rand trebuie sa ai note foarte mari, nu doar la materia de interes, ci la toate. Oricum, bursa inseamna ca primesti o anumita suma lunar, dar nu ca-ti acopera ei toate cheltuielie - cazare, masa, cursuri, transport etc. Exista unele variante de finantare cu credite la banca pentru studenti etc, poti vedea aici exact ce variante ai http://www.studentcashpoint.co.uk/default.aspx
Succes!

| elenamadina a răspuns:

Pai o pentru a primi o bursa nu trebuie sa faci ceva, trebuie doar sa inveti. Bursa se acorda tupa modul de invatare.Si de ce sa nu te duci la olimpiada daca te pricepi la istorie. Daca va fi o olimpiada a liceului/a scolii/a universitatii te va anunta profa de istorie, dar daca vrei sa participi la alte olipiede cauta pe net si inscriete.Ti-as sugera sa incepi cu olimpiede/concursuri private pentru inceput ca sa vezi daca intr-adevar te pricepi la istorie si apoi poti participa la ceva mai public/mai mare. Funda?