| darctron a întrebat:

Salutare colegi, îmi poate explica cineva ce înseamnă mai exact soldat angajat? va trebui să am o meserie in cadrul armatei, sau altceva?

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți fi doar soldat sau gradat. Poți avea și o meserie care să o exerciți în cadrul armatei (șofer, etc). Ca soldat eșt simplu luptător, la arma la care vei fi repartizat.

| relian a răspuns:

Soldat angajat, adica ai salar.Sint si soldati neangajati, atunci cand vin aia sa te ia cu japca sa te trimita la razboi laughing ori cum era pe vremuri in RO faceai un stagiu militar, 1 an sau cit era,nu erai platit,era obligatoriu sa faci.
Asa cum este si astazi in Israel,aia au sa faci stagiu militar obligatoriu, cum ewra si pe vremuri in RO.
Cam asta e diferenta, tu esti anagat militar pe orice timp, pace, ori razboi, pe cand aia neangajati fac de fapt o obligativitate catre tara.

| mi25 a răspuns (pentru relian):

Acea oblgativitate fata de tara de care vorbesti este in caz de razboi si este identica si pentru cei recrutati obligatoriu ca si pentru cei angajati. In rezerva sunt si ofiteri, maistri militari si subofiteri, care pot fi mobilizati in caz de razboi.
In Israel armata este obligatorie pentru ambele sexe, cu conditia ca femeile sa nu fie casatorite si sa aiba copii.

| relian a răspuns (pentru mi25):

Raspunde celui care a; pus intrebarea, omu a intrebat cei ala soldat angajat.
Vad nu ai dat un raspuns clar, doara intervii in discutii fara sa spui ceva.Deci daca sunt sodati angajati,adica platiti,or fi soldati neangajati,iar eu de aia am spus de soladatii care fac armata si nu-s platiti.
Deci ce arati tu subofiteri, ofiteri aia is deja platiti, pana la urma ai vrut sa spui ce anume?
Explicai omului cei ala sodat platit si care is aia neplatiti, pentru ca odata cand spui soldat platit, e clara, inseamna ca sunt si de aia neplatiti.

| mi25 a răspuns (pentru relian):

Daca nu cunosti sistemul militar, nu te baga.
In armata Romaniei nu mai sunt in prezent soldati neplatiti. Ma refer la cei care sunt incadrati, nu la cei care fac pregatire sa devina luptatori - activi sau in rezerva. Acestia au alt regim.
Deci, in armata Romaniei sunt corpuri de militari:
- corpul ofiterilor;
- corpul subofiterilor si maistrilor militari;
- corpul luptatorilor format din militari angajati, cel al SGP-istilor.
Toate aceste corpuri sunt formate din persoane care sunt platite, avand solda de functie, solda de grad si diferite sporuri. De asemene plata normei de hrana si drept la tinuta militara.
Eu, in postarile mele, am explicat clar. Doar tu ai luat-o cu Israelul si eu ti-am raspuns.
Tu ai spus ca sunt soldati neplatiti. Am mai citit undeva - din partea unui neofit in materie - ca sunt soldati voluntari. Un neadevar.
Si sa-ti mai explic ceva:
In caz de razboi se formeaza unitati de instruire pentru tineri recrutati obligatoriu. Acestia primesc solda la fel ca cei activi din armata si un salariu pe care-l primeste familia - daca respectivul este intretinator de familie, are familie.

| relian a răspuns (pentru mi25):

Eu nu m-am bagat, tu esti ala care s-a bagat in discutie cu mine,deci daca stii ceva,atunci raspunde celui care pune intrebarea.

Spui ca tu ai dat raspuns bun,poate in mintea ta,ca urmare nu te mai baga in sama cu mine ca nu-s curios de explicatiile tale, nu tie ti-am raspuns, nu ai pus tu intrebare, asa ca scutestema de rahaturile tale.

Raspunsul corect era ca un soldat platit, este o persoana anagajata in armata care are salariu.
Asta am si spus omului, raspunsul asta e cel bun.Nu vad ce te tot bagi in sama cu mine,nu-s curios de comentariul tau in afara subiectului,de corpuri de armata si peste prajit la tigaie laughing.

Am dat exemplu cu cei din armata din tarile unde se face aramata,sau exemplu cum era inainte in RO unde erau soldati si nu erau platiti,faceau obligat stagiu militar,deci aia ar fi fost soldati neplatiti.

Dar asta am raspuns celui care a intrebat,nu am spus nimic cu referire la tine.
Tu ai venit sa completezi ce am zis eu,stai ca acolo in Israel fac armata si femeile laughing de parca interesa pe careva asta,dar tu tot te bagi vad ca musca in rahat.
Eu as fi putrut sa competez ca si in RO pe vremuri faceau armata si femeile,obligatoriuldar numa cele care intray la o facultate,dar mi-am vazut de treaba,nu isi are rostul aceste chesti cu subiectul in cauza.

Inca odata iti zic,vezi-ti de tigaile tale,raspunde celui care intreaba,daca stii,Raspunsul dat de tine e varza atit catre mine cit si celui care a intrebat,dar e fix problema ta ce raspuns dai,acu am ziso ca vad tot te bagi in sama cu mine.
Eu nu-s curios sa discut cu tiene pentru ca vad deja te duci tot la vale,o iei pe aratura cum zic unia.
Asa ca scutestema si raspunde omului care intreaba.
Daca tu dai un raspuns celui care intreaba,apoi mai vin si alti si dau raspunsuri, daca ce zic aia nu este asa cum ai spus tu, este fix problema lor ce raspuns dau, nu trebuie sa intervii tu sa le spui ca e ca tine, pentru ca tu esti nu departe esti foarte pe dinafara.
Chiar de ar fi asa, eu dau un raspuns stiu si eu asa cum am crezut eu.Asta e parere4a mea,asa ca tu ai parerea ta,tine-o pentru tine,nu cauta sa impui altuia ce gindesti tu.
Inca odata subiectul era cei ala soldat angajat,na ingtrebat omu cate corpuri de arm, ata sunt, ofiteri, plata hranei sporuri si alte desene animate spui tu, nu-i nimeni curios de explicatiile tale pe linga subiect.
Asta e tot, nu mai scrie nimic ca nu-s curios.

| mi25 a răspuns (pentru relian):

Eu am explicat in prima si a doua postare in ce consta un militar angajat. Daca cel care a pus intrebarea nu intelegea ce i-am explicat - asa cum n-ai intees tu - ma intreba.
M-am bagat in discutie cu tine, deoarece prezentai niste probleme in mod gresit, cum este aceea cu soldati neplatiti.
Asa cum ai prezentat si cu facutul armatei de catre femei.
Inainte de 1990, studentele faceau pregatire militara, nu armata. Ca si tinerii in licee faceau pregatire pentru apararea patriei. Dar nu era armata. In Israel fetele fac cu adevarat armata in unitati militare. De aceea ti-am spus ca daca nu cunosti sistemul militar, nu te baga.
Nu ti-am respectat dorinta deoarece nu pot sa las sa se propage pareri si acelea gresite. Cel care a intrebat nu vroia pareri, ci ceva concret si adevarat.

| mi25 a răspuns:

Categoria de militar angajat are in compunere militari cu grade de: soldt, fruntas si caporal. Ei formeaza corpul SGP-istilor (Soldati si gradati profesionisti).
Aceasta categorie formeaza corpul luptatorilor din armata. Tinerii care sunt admisi la aceasta categorie fac un curs de 6 luni de zile intr-o unitate de pregatire militara, separat pe arme sau specialitati. Arme sunt: infanteria, artileria, transmisiunile etc. Specialitati sunt in cadrul armelor sau separat, cum sunt cercetasii, vanatorii de munte, pionierii in cadrul armei geniu etc.
Dupa aceea sunt repartizati la unitatile luptatoare si sunt incadrati, la inceput, pe functie de soldat, apoi, unii din ei (cam 10-20%, in functie de functiile existente in statul de organizare) pot avansa la gradul de fruntas si caporal. Caporalii, de regula, au in subordine o grupa (piesa, echipa) de soldati.
Poti avea si o meserie in cadrul armatei cum sun: mecanic auto, electician auto, radio-telefonist etc. Sunt atat de multe specialitati in armata ca nu cred ca cineva le-ar putea enumera pe toate.

| IceRope a răspuns:

Meseria ta va fi cea de soldat, nimic altceva.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ești exact ce se înțelege. Soldat, te antrenezi să te lupți în război, iar pentru asta primești salariu și ai carte de muncă.

| darctron explică:

Ok, am înțeles, nu înțelegeam dacă fiecare, pe lângă antrenamente, trebuia să mai fie ceva, nu știu, sudor, zidar, bucătar, pentru că eu nu am nicio calificare...

| mi25 a răspuns (pentru darctron):

Nu-ti trebuie nici o calificare. Te "califici" la locul de munca, devenind luptator in aramata Romaniei.
De altfel si dintre cei care au calificari in diferite meserii foarte, foarte putini le practica. Unii le practica doar ocazional cand se fac diferite lucrari in cazarma. Dar incadrarea acestora este pe post de luptator.