| AndreiSadMan a întrebat:

Salutare comunitate TPU as dori sa va pot adresa o intrebare in legatura cu Arbeitsamt.
Am auzit de la cineva ca dupa 1 an de munca in Germania pot merge la Arbeitsamt iar iei imi vor plati scolarizarea,taxele, chiria etc...
M-am gandit la,, 1 year education gap" adica sa muncesc dupa ce termin liceul 1 an ca dupa sa ma duc la o universitate mai ales ca as avea timp si as mai strange si niste bani...Cunoasteti cumva firme din Romania care recruteaza muncitori necalificati cum ar fi ospatari etc... pentru Germania? In zona Dusseldorf-ului sau a Renaniei ( Dusseldorf,Dortmund, Bocholt, Duisburg-Essen) cam pe acolo as fi interesat. Multumesc anticipat dar sa si ofere cazare?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Job Center plateste chiria la casa, in schimb Arbeitsamt scolarizarea doar daca faci un Ausbildung. Intereseaza-te pe grupurile de pe Facebook cu romani din Germania, acolo vei primi raspunsurile mult dorite. https://www.facebook.com/groups/romaniidingermaniaseajutaintreei/?fref=ts

| AndreiSadMan explică (pentru MihaelaDart):

Am incercat deja de 2 saptamani tot intreb dar nimeni nu a indraznit sa raspunda. multumesc totusi cat de cat pentru incercare.

| pufulescu a răspuns:

Vezi ca Arbeitsamt iti plateste scolarizarea pentru Ausbildung, nu universitate. Ausbildung e un fel de scoala profesionala de-a noastra, dar cu multa practica.
Sa nu uit! Daca stii sigur ca iti plateste Arbeitsamt-ul studiile universitare spune-mi si mie!

| Printesa10TM a răspuns:

E buna ideea ta, dar astfel de firme sunt greu de gasit. Poate poti gasi ceva in domeniul profilului pe care l-ai terminat.