| AndreiSadMan a întrebat:

O mica intrebare in legatura cu transportul feroviar. Este cumva vreo legatura directa intercity din Romania pana in Germania? In Dusseldorf land-ul Renaniei mai exact deoarece deocamdata masina nu imi pot permite iar de la anul cum sunt student va trebui sa ma pot deplasa pana acolo cumva iar cu autocarul pana acolo dupa atatea accidente cam meh...
Daca stiti o ruta ar fi de ajutor. Si daca ar trebui schimbate pentru a face legatura in ele cam de unde. Iar ca ultima intrebare cam cat m-ar costa drumul? Aproximativ.

Răspuns Câştigător
| Kanajambe69 a răspuns:

Tren direct pana in Germania nu este, doar sa iei Bucuresti - Budapeste, de aici Budapesta - Munchen si de aici Munchen - Dusseldorf, insa sa ai in vedere ca ar ajunge foarte scump (vreo 200€, probabil)
Iti recomand avionul (Wizz sau Ryanair). Daca rexervi biletele din timp, vei plati si 20 € pe un bilet.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

S au inventat avioanele sa stii... si sunt mai ieftine decat trenul care oricum dureaza cateva zile pana acolo

| AndreiSadMan explică (pentru suntserios):

Am frica de avion nu m-as urca niciodata

| suntserios a răspuns (pentru AndreiSadMan):

E de departe cel mai sigur mijloc de transport. Ai sanse mult mai mari sa ai un accident pana la gara.

| Alexul99 a răspuns:

Cu avionul, in cele mai dese cazuri este mai ieftin decat microbuz/tren, si ajungi si in 2 ore laughing deci merita mult mai mult + ca se intampla de zeci de ori mai rar un accident, sau o prabusire cu avionul, fata de masina unde sunt sute pe zi. iar cu trenul te apuca craciunul pana ajungi, deci avionul ar fi cea mai buna alegere